Sık Sorulan Sorular

 Konaklama Sürecinde Bir Problem Yaşarsam Ne Yapmalıyım?

Konaklama süreniz boyunca kiraladığınız tatil konutuyla ilgili her türlü sıkıntı ve şikayetlerinizle 24 saat bizzat bizler ilgilenmekteyiz. Misafirlerimizin ihtiyaçlarını gerek mülk sahipleriyle gerek kendi personelimizle gidermekteyiz. Bize telefonla ya da elektronik posta yoluyla bilgi vermeniz yeterli olacaktır.

Villa Gizlilik ve Güvenliği

Bu kategorilerde; bahçesi ve havuz alanı duvarla, perdeler ile, sarmaşıklarla çevrili olup %100 etraftan görülmeyeceğini garanti edemeyiz. Muhafazakar ailelere uygun müstakil villalarımız bulunmaktadır. Bu villalarımız gizliliğe önem veren aile ve/veya tatilcilerimizin daha çok tercih ettiği villalarımızdır. Bu yeni villa konseptimiz sayesinde tatilcilerimiz muhafazakar otel anlayışındaki ayrılıklardan kurtulmuş olmakta ve aileler/eşler/balayı çiftleri havuz başında birlikte vakit geçirerek tatilin keyfine varmaktadırlar.

Konaklamalarda Aile Olma Şartı Aranıyor mu?

Hayır aile olma şartı yok arkadaşlarınız ile tatil yapabilirsiniz. Kimlik veya pasportunuzun yanında olması yeterli.

Hasar Depozitosu Nedir?

Depozito, eve girişlerde ev kontrolü yapıldıktan sonra şirket görevlisi tarafından teslim alınan bir ücrettir. Tatiliniz bitiminde villadan ayrılmadan önce şirket görevlisi evi kontrol eder. Herhangi bir hasar olmadığı sürece bu ücret size çıkışta aynen iade edilir.Hasar depozitoları her villa için farklılık göstermektedir.

Müşteri Sorumlulukları Nelerdir?

Müşteriler kiraladıkları tatil konutunun tüm eşyalarını ve mobilyalarını kullanmaya yetkilidir, Fakat tüm eşyaları, mobilyaları ve ekipmanları temiz kullanacaklar, herhangi bir hasar verdiklerinde hemen firmamızı derhal haberdar edeceklerdir. Konakladıkları süre içinde villaya verecekleri her türlü hasarı, kaybettikleri her türlü eşyanın zararını villadan ayrılmadan önce ödeyeceklerdir. Çevreyi rahatsız edecek her türlü davranış ve gürültüden sakınacaklardır. Ayrıca kanunen yasak olan herhangi silah, uyuşturucu vb gibi maddeleri bulundurmayacaklardır. Villa illegal hiçbir faaliyet için kullanılmayacaktır. Müşteri kiraladığı süre içinde kiralanan konutta kendi kusurundan dolayı meydana gelecek muhtemel kazalardan, zararlardan ve kendisine eşlik (refakat) eden diğer bireylerden de sorumludur.

Her tatil konutu açıklamalarında maksimum kişi sayısı belirtilmiştir , Kiralama süresince belirtilen ve makbuz/belgede onaylanan konuk sayısını geçmemelidir, evde kalacak insan sayısına çocuklar ve bebekler dahildir. Eğer evde kalabilecek maksimum insan sayısı geçilmişse fazla sayıdaki insanın evden ayrılmasını istenecek veya belli oranda ekstra ücret talep edilecektir.

Tatil konutu ön rezervasyon aşamasında müşterinin beyanı doğrultusunda işlemler yapılmaktadır. Müşteri vermiş olduğu bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu kabul ve taahhüt eder. Müşterinin vermiş olduğu eksik ya da yanlış bilgilerden kaynaklanan sorunlardan firmamız sorumlu değildir.

Konaklayan Kişi Sayısı Sınırlaması Bulunuyor mu?

Evet Stüdyo dairelerde Max 3 yetişkin 1 bebek (0-4 yaş) Residence Dairelerde Max 5 yetişkin 1 bebek (0-4 yaş) Exclusive villalarda 8 yetişkin 2 bebek (0-4 yaş) sınırlaması bulunmaktadır.

İlanlarımızda belirtilmiş olan kişi sayıları maksimum kişi sayılarıdır. Evlerdeki malzemeler (havlu, mutfak malzemeleri, sandalye, sıcak su depoları vs…) kapasiteye göre ayarlanmaktadır. 4 yaşına kadar olan çocuk veya çocuklar bebek kapsamında kişi sayısına dâhil değildir. 4 yaşından büyük çocuk veya çocuklar için normal yatak sunulduğu için tam kişi olarak işlem görürler. Ancak bu çocuk veya çocuklar için ev sahibinden ücret karşılığı yada ücretsiz çocuk yatağı temin edilirse tam kişi sayısı dışında kabul edilirler. Kapasiteyi aşan durumların tespiti halinde sözleşme fesih olur ve ev sahibinin sizi evden çıkartma yetkisi doğar. Evlerde bulunan açılabilir portatif yataklar, kanepeler ile kapasite arttırımları ilan açıklamasında belirtilecektir. Toplam kapasite üzeri olabilecek eksiklikler dikkate alınmayacaktır. İlave yatak talepleri genelde olumsuz olarak yanıtlanmaktadır. Çünkü yatağı temin etmek, getirmek ve götürmek ciddi bir külfet gerektirir. Bu gibi ilave yatak taleplerinde ev sahibi kişi başı maliyete göre ekstra kişi ücreti talep edebilir.

Gelirken Yanımızda Ne Getirmeliyiz?

Villaların mutfak gereçleri tam donanımlı olup sadece blender tarzı ürünler bulunmamaktadır, herkes için bir set banyo ve yüz havlusu ve yataklar hazırlanmış bir şekilde teslim edilmektedir. Özel eşyalarınız dışında belki fotoğraf makineniz ve dizüstü bilgisayarınızı yada plajda kullanmak için plaj havlusu getirebilirsiniz.

Villa Giriş/Çıkış Saatleri Nedir?

Tüm villalarımızda genelde villa ya giriş saati 15:00 itibariyle olup, villa dan çıkış saati ise en geç 10:00’e kadardır. Bu zaman aralığında villa temizliği yapılmaktadır. Eğer sizin giriş yapacağınız günden önceki gün, kiralanan villa müsait ise erken giriş yapma imkanı sunulabilir.

Minimum Konaklama Süresi Nedir?

İlanlarda belirtilen Minimum Kiralama süresi; o villaya en az kaç gün süre ile kiralama yapılabileceğini gösterir. Villa kiralama sistemi otel, motel, pansiyon, tatil köyü kiralama sistemlerinden çok farklı bir sistem olduğu için bu kısıtlamalar koyulmaktadır.

Havuz Bakımı Ne Sıklıkla Yapılıyor?

Düzenli olarak havuz bakım personeli tarafından günlük yapılmaktadır. Havuza girerken aşırı yağ kullanımı, elbise ile girilmesi vs nedenlerle oluşabilecek sorunları engelleme için bu hususlara dikkat edilmeli. Havuz suyunun boşaltılması ve tekrar doldurulması yüksek maliyet ve zaman isteyen bir süreçtir.

Havuz doldurulduğu ilk günden itibaren düzenli olarak temizlenmekte, gereken ilaçlamalar ve devridaimi yapılmaktadır. Bu sebeple sağlık ve hijyen açısından hiçbir sorun olmadığından havuz suyunun değiştirilmesine gerek duyulmamaktadır.

Villaya Evcil Hayvan Getirebilir miyiz?

Aksi belirtilmediği takdirde villalarımıza evcil hayvan kabul edilmemektedir.

Villanın Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?

Villaların temizlikleri müşteri giriş-çıkış saatleri arasındaki zaman diliminde yapılmaktadır.

Haftalık kiralamalarda, hafta içerisinde talep edilen ekstra temizlik fiyata dahil değildir.

Kiraladığımız Evi Nasıl Bulup Yerleşiriz?

Her ilanda evin konumunu gösteren bir harita bulunmaktadır. Rezervasyon onay formunda tesis görevlisi telefon numaraları yer almakta. Tesis sorumlusu size geleceğiniz gün sistemde bulunan telefon numaranızdan size konum gönderir ve evinize ulaşırsınız.

Dilerseniz geliş tarihi ve saatini bildirirseniz göndereceğimiz transfer aracı sizi havalimanı veya otogardan aldıktan sonra villanıza kadar size eşlik edecektir.(ekstra ücret karşılığında)

Kiralama fiyatına villanın belirtilen konaklama kapasitesine uygun sayıda kişinin konaklaması, Wi-Fi, kiralama süresi içindeki tüm genel giderler, Giriş temizlik, havuz ve bahçe bakımları, arıza durumunda teknik servis ve villa kiralama komisyon bedelinin KDV’si dahildir.

Ziyaretçiye İzin Veriliyor mu?

Tesisin restoran bölümüne ve dairelerde kalan misafirlere saat 23: 00’e kadar izin verilmektedir. Ziyaretçilerin ağırlanması durumunda, 1744 kimlik bildirimi yasasına uymalı ve yönetime bir kimlik bildirimi yapmalıdırlar.

Nasıl Rezervasyon Yapabilirim?

Telefon ile Rezervasyon: Rezervasyon yapmak istediğiniz tatil konutunu belirledikten sonra sizden hangi tatil konutu olduğunu öğrenmek için villanın ismi yetkili personel tarafından istenecektir. Talep ettiğiniz tarihlerin rezerve durumu kontrol edildikten sonra size ulaşabileceğimiz bilgiler yetkili personelimiz tarafından alınır ve size ödeme yapacağınız hesap bilgileri belirtilir bu işlemlerin sonucunda “Ön Rezervasyon” işleminiz tamamlanmış olur. Belirtilen hesaba gereken ön ödemenin yapılmasıyla ilgili villa ya da apart belirttiğiniz tarihlerde adınıza bloke edilir ve “Rezervasyon Onayı” faks yada elektronik posta yoluyla en geç 24 saat içerisinde tarafınıza gönderilir.