d

Şirince

Şirince Köyü, Selçuk'a 8 km uzaklıkta bir dağın eteğinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde yaklaşık 1800 nüfuslu bir Rum köyüydü. 1923 yılında Yunanistan ile Türkiye arasında yapılan mübadeleden sonra Rum nüfusun yerini çoğunlukla Yunanistan'ın Kavala kentinden gelen Türkler almıştır. Köyün sokakları, köylülerin el işleri, örgü çoraplar, ev yapımı kuru kış çorbası, zeytinyağı ve daha birçok yerel ürünün satıldığı küçük bir pazar gibidir.

Bugün eski Rum evleri devletin koruması altındadır. Türkler ekonomilerini ağırlıklı olarak turizm üzerine kurmuşlardır ancak çiftçilik de önemli bir gelir kaynağıdır. Zeytin, şeftali, incir, elma ve ceviz köyün ürünlerinden bazılarıdır. Şirince köyü otantik ve geleneksel atmosferleri ile oldukça fazla turist çekmektedir. Köyün harika bir doğası var. Ayrıca hemen her köşe başındaki küçük şarap evlerinde şarap tadımı ile ünlüdür. Bu sıcacık mekanlarda böğürtlen şarabından mandalina şarabına, şeftali şarabından vişne şarabına kadar çok çeşitli meyve şarapları sunuluyor. Köyün sokakları, köylülerin el işleri, örgü çoraplar, ev yapımı kuru kış çorbası, zeytinyağı ve daha birçok yerel ürünün satıldığı küçük bir pazar gibidir.

Şirince köyü genellikle pazar günleri çok kalabalık olur. Selçuk dolmuş durağından her 30 dakikada bir Şirince dolmuşları hareket etmektedir.

Şirince köy kahvaltısı, genellikle yöresel ürünlerle zenginleştirilmiş ve lezzetli bir seçenek sunar. Kahvaltı genellikle taze ekmekler, peynir çeşitleri, zeytinler, domatesler, salatalar, reçeller, tereyağı, bal ve çeşitli yöresel tatlılar gibi çeşitli malzemelerle sunulur. Bunun yanı sıra, bazı mekânlarda köyün yerel ürünlerinden yapılmış pek çok ev yapımı lezzet de bulunabilir. Şirince köy kahvaltısı, genellikle açık havada, tarihi mekânların güzel manzaraları eşliğinde sunulur. Bu kahvaltı deneyimi, bölgenin doğal güzellikleri ve tarihi atmosferiyle birleşerek unutulmaz bir deneyim sunar.