Kuşadası Nerededir?

Kuşadası, Aydın’a bağlı bir ilçedir. 23 mahalleden oluşan ilçe Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Aydın’a bağlı Kuşadası ilçesine ulaşabilmek için farklı alternatif seçenekler yer almaktadır.

Kuşadası’na nasıl gidilir?

Aydın merkeze 71 km ve İzmir’e 90 km mesafededir. Kuşadası’nın İstanbul’a uzaklığı ise 570 km’dir. Ankara’ya 647 km uzaklıkta olan ilçenin nüfus yoğunluğu fazla olan bu şehirlere yakınlığı nedeniyle ulaşım oldukça kolay ve çeşitlidir. Kuşadası’na yılın her döneminde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi pek çok şehirden şehirlerarası otobüslerle ulaşmak mümkündür. Yaz mevsimi dışında kalan zamanlarda sefer sayısı azalsa da Kuşadası’na her mevsimde şehirlerarası otobüs seferi bulunmaktadır. Eğer İzmir’den Kuşadası’na ulaşmak isterseniz, İzmir Otogarı’ndan Pamukkale ve Kamil Koç Turizm’in Kuşadası’na sık sık düzenlediği seferleri tercih edebilirsiniz.

Uçak ile Kuşadası’na Ulaşım

Kuşadası’na ulaşabilmek için en yakın havalimanına iniş yapmalısınız. En yakın havalimanına iniş yaptıktan sonra nerede yer aldığınıza göre ulaşım alternatifleri değişiklik göstermektedir. Kuşadası’na en yakın havalimanlarından biri 82 kilometre uzaklıkta olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, Türkiye’nin herhangi bir havalimanından dilediğiniz firma ile uçuş sağlayabilirsiniz. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden kolaylıkla aktarmasız bilet bulabilirsiniz.

En yakın hava alanı İzmir Havaalanı’dır. Bunun dışında Kuşadası’na ulaşmak için yerli ve/ veya yabancı turistler Bodrum ve Dalaman Havaalanını da kullanmaktadır. Kuşadası’nın İzmir Havaalanı’na uzaklığı 95 km’dir. Bodrum Havaalanı’na uzaklığı 185 km’dir. Dalaman Havaalanına uzaklığı ise 260 km’dir.

Otobüs ile Kuşadası’na Ulaşım

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden otobüs firmaları ile aktarmasız ilçeye ulaşabilirsiniz. Kuşadası’na Türkiye’nin her yerinden direk şehirler arası otobüs servisi vardır.

Araç ile Kuşadası’na Ulaşım

Aydın ile Kuşadası arasında yaklaşık 64 kilometre mesafe bulunmaktadır. İstanbul’dan ulaşım sağlayabilmeniz için iki farklı güzergah bulunmaktadır. Hem otoyol hem de deniz otobüslerini ulaşım için tercih edebilme şansınız bulunuyorken deniz otobüsleri sayesinde daha hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan Kuşadası’na Ulaşım

İstanbul ile Kuşadası arasındaki mesafe ortalama 559 kilometredir. Özel aracınız ile yola çıktığınız zaman ortalama 7 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Kuşadası’na ulaşmak için aşağıdaki güzergahlar önerilebilir; İstanbul- Bursa – Balıkesir- Manisa -İzmir –Selçuk – Kuşadası.

Ankara’dan Kuşadası’na Ulaşım

Kuşadası ile Ankara arasındaki mesafe ortalama 650 kilometre özel aracınız ile yaklaşık 7 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Ankara’dan Kuşadası’na ulaşmak için aşağıdaki iki güzergahı izleyebilirsiniz. Ankara’dan yola çıkan tatilciler Polatlı, Afyonkarahisar, Uşak, Salihli ve Turgutlu gibi il ve ilçeleri gördükten sonra en son Kuşadası ilçesine ulaşır. Ankara – Gölbaşı yol güzergahını kullandığınız zaman ilçe ile aranızdaki olan mesafe artacaktır.

Ankara – Uşak– Manisa – İzmir – Selçuk- Kuşadası

Ankara – Afyon- Denizli–Aydın–Kuşadası

 İzmir’den Kuşadası’na Ulaşım

Kuşadası ile İzmir arasındaki mesafe ortalama 95 kilometre özel aracınız ile yaklaşık 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. İzmir’den Kuşadası’na ulaşmak için aşağıdaki iki güzergahı izleyebilirsiniz.

İzmir’den otobandan önce Selçuk’a sonra Kuşadası’na ulaşabilirsiniz.

Gaziemir yönünden Menderes veya Torbalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aydın’dan Kuşadası’na Dolmuş ve Belediye Otobüsleri

Aydın şehir merkezi ile Kuşadası Otogarı arasındaki uzaklık yaklaşık 64 kilometredir. Aydın şehir merkezine ulaşabilmek için belediye otobüsleri ve dolmuşlar bulunmaktadır.

Forum Aydın önünden 403 numaralı belediye otobüsleri ile 26 TL (ücrette değişiklik olabilir) ücret karşılığında Kuşadası ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsleri hafta içi her 20 dakikada bir hafta sonu ise her 30 dakikada bir kalkar. Aydın ve Kuşadası’ndan kalkan minibüs (dolmuş) saatleri ise yaz ve kış döneminde farklılık gösterir. Yaz saati uygulamasına göre ilk araç 05:45 ile 06:15 arasında kalkarken son araç ise 21:00’da sona ermektedir.