Şifreyi Yenile

Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
23/01/2023

Nazilli’de Gezilecek Yerler ve Yöresel Lezzetleri

Aydın’ın en büyük nüfusa sahip ilçelerinden biri olan Nazilli, tarihi yerleri ve yöresel lezzetleriyle keyifli bir gezinti imkanı sunuyor. Tarihi dokularının yanı sıra doğal güzellikleriyle de tatil planları için güzel bir alternatif haline geliyor. Siz de Nazilli’nin tarihini, Nazilli’de gezilecek yerleri, Nazilli’nin meşhur yöresel lezzetlerini ve Nazilli’ye yakın gezilecek yerleri merak ediyorsanız detaylarıyla birlikte yazımızda bulabilirsiniz.

Aydın Nazilli’nin Tarihi

Ege Bölgesi’nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Nazilli’de, hüküm süren pek çok devletin izlerine rastlanmaktadır. Bu bölgedeki ilk yerleşim merkezi Lidyalıların kurmuş olduğu Mastaura Antik Kenti’dir. O dönemlerde kentin Ege ve Ön Asya ülkeleri arasındaki ticaret yolu üzerinde bulunmasıyla Nazilli yöresi önem kazanarak gelişmiştir.

Sonrasında bölgeyi Makedonya sınırlarına katan Büyük İskender’in ölümüyle bölge Roma egemenliğine geçmiştir. 1176’da Anadolunun Türkleşme sürecinin başladığı Selçuklular döneminde Nazilli ve çevresine yerleşen Oğuz boyları sayesinde bölge yeni bir kültürün etkisi altına girmiştir.

1390’da Osmanlı Devleti zamanında ise Yıldırım Beyazıt Nazilli yöresini ele geçirmiştir. Ankara Savaşı’nda kısa bir süre Timur kuvvetlerinin eline geçse de II. Murat Nazilli ve yöresini kesin olarak Osmanlı idaresine almıştır.

Kurtuluş Savaşı döneminde de önemli bir rol üstlenen Nazilli ilçesi, Yörük Ali Efe ve Demirci Mehmet Efe’nin birliğiyle Yunanlılara karşı direniş göstererek 5 Eylül 1922’de işgalden kurtulmuştur. Sonrasında bölgedeki Türkiye’nin ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın hattının üzerindeki tren istasyonu, Nazilli’nin nüfusundaki artışı ve gelişimini desteklemiştir.

Aydın Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’nin tarihi yerleri ve müzeleri, özellikle antik kentleriyle geçmişin izlerini günümüze taşıyan önemli mekanlardandır. Bunun yanı sıra Dereağzı şelalesi gibi doğal güzellikleri de Nazilli’de gezilecek yerler arasında yer alır.

İşte Nazilli’de ne yapılır diye merak edenler için gezi rotanıza dahil edebileceğiniz mekanlar:

1. Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde bulunan Nysa Antik Kenti, Nazilli’ye yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Ticaret ve ulaşım yolu üzerinde yer alan bu antik kentin girişinde MÖ

 • yüzyılda yapıldığı düşünülen bir antik tiyatro alanı bulunur.

Nysa Antik Kenti, tiyatro alanının üzerinden seyredebileceğiniz gösterişli manzarasıyla ön plana çıkar. Ayrıca Nysa Antik Kenti’ni Strabon tarafından yazılan ve kenti tanıtan el kitabını edinerek de gezmek mümkündür.

2. Harpasa Antik Kenti

Harpasa Antik Kenti

Harpasa Antik Kenti

Nazilli’ye bağlı Esenköy sınırlarında yer alan Harpasa Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Yüksek bir tepe üzerine kuruludur ve Ege Bölgesi’nin en büyük ovalarından biri olan Büyük Menderes Ovası’nı panoramik olarak görmeye imkan sunar. Eski surlarla çevrili olmasının yanı sıra bu surların dışında 25.000 kişilik antik kent tiyatrosu yer alır.

3. Mastaura Antik Kenti

Mastaura Antik Kenti

Mastaura Antik Kenti

Dar ve yüksek tepelerin çevrelediği bir vadi içerisinde yer alan Mastaura Antik Kenti, pek çok turist tarafından ziyaret edilen tarihi yapılar arasındadır. Özellikle Roma olmak üzere birçok uygarlığın izlerini görebileceğiniz bu antik kentte nekropol ve tiyatro bölümünün kalıntıları bulunur.

4. Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Beyler Konağı

Nazilli merkeze yaklaşık 15 km mesafede yer alan Arpaz Beyler Konağı, Arpaz Köyü sınırlarındadır. Arpaz ailesinin konakladığı bu mekanın içerisindeki ince ahşap işçiliği, tavanda yer alan motifler ve erzak depoları görülmeye değer bir taşra yapısı sunar.

5. Arpaz Kalesi

Nazilli’ye bağlı Esenköy’de yer alan Arpaz Kalesi, bazı kaynaklarda Arpaz Kulesi olarak da geçmektedir. Arpaz Beyleri tarafından 19. yüzyıl başlarında korunma amacıyla inşa edilen bu yapı, Arpaz Beyler Konağı içerisinde bulunur. Bey konağı, güvenlik kulesi ve ahırlarıyla ziyaretçilere bir şatoyu andırmaktadır.

6. Nazilli Belediyesi Etnografya Müzesi

Nazilli Belediyesi Etnografya Müzesi

Nazilli Belediyesi Etnografya Müzesi

İlçe merkezinde bulunan Etnografya Müzesi’nde Nazilli’de yaşayan insanların sakladıkları değerli eşyalardan derlenen tarihi eserler sergilenmektedir. Anayurt Oteli filminin çekildiği bu müze, orijinal yapısıyla Nazilli’de gezilecek mekanlar listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biridir.

7. Dokuzun Hamamı

Dokuzun Hamamı

Dokuzun Hamamı

Dokuzun Hamamı, Nazilli ilçesinin sınırlarındaki Altıntaş Mahallesi’nde yer alır. Osmanlılardan günümüze dek ulaşan tek hamam örneği olmasıyla tarihi değeri yüksektir. Taşınmaz kültür varlıkları arasında yer alan Dokuzun Hamamı, Osmanlı arşivlerinde Ezine Pazarı Hamamı olarak da geçmektedir.

8. Dereağzı Şelalesi

Dereağzı Şelalesi

Dereağzı Şelalesi

Nazilli’nin tarihi yerleri dışında gezebileceğiniz doğal güzelliklerinden biri Dereağzı Şelalesi’dir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında serinlemek için de ziyaret edebileceğiniz bu şelale, ilçe merkezine yaklaşık 6 km mesafede Pınarbaşı Mahallesi civarında yer alır.

9. Nazilli Uzun Çarşı

Nazilli Uzun Çarşı

Nazilli Uzun Çarşı

Nazilli ilçesinin sembolü haline gelen Uzun Çarşı, alışveriş yapabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bölgenin tanınmış yerlerinden biridir. Yöresel ürünler ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu Uzun çarşı, Nazilli’de gezilecek yerler arasında ziyaretçiler için keyifli bir durak noktası olarak görülebilir.

Aydın Nazilli’nin Yöresel Lezzetleri

Bozdoğan ve Karacasu Pidesi

Bozdoğan ve Karacasu Pidesi

Seyahat ettiğiniz yerlerin mekanları kadar yöresel lezzetleri de gezi deneyiminizin keyifli bir parçası haline gelir. Nazilli’nin yöresel lezzetleri de bu bölgeyi gezerken tadabileceğiniz meşhur tatlarıyla zengin bir menü alternatifi sunar. Siz de Nazilli’de ne yenir diye merak ediyorsanız birbirinden farklı yöresel lezzetler arasından bir tercih yapabilirsiniz:

 • Bozdoğan ve Karacasu Pidesi
 • Çingene Pilavı
 • Düğün Turşusu
 • Börülce, Patlıcan ve Biber Taratoru
 • Yavru Kavurması (Biber Aşı)
 • İğlek ve Turunç Reçeli
 • Kar Helvası
 • Tahinli Pide
 • Kulak Çorbası
 • Pevlize Tatlısı
 • Zeytinyağlı Yer Elması

Aydın Nazilli Çevresinde Görülmesi Gereken Yerler

Aydın Nazilli, gezilecek yerlerin yanı sıra yakın çevresinde de görülmesi gereken ve tatil yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği yerlere sahiptir. Nazilli’ye yakın gezilecek yerler arasında özellikle yaz aylarında Kuşadası ve Didim uğrak bölgelerdendir.

1. Kuşadası

Kuşadası

Kuşadası

Nazilli’ye yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Kuşadası, Aydın’ın en turistik yerlerinden biridir. Hem tarihi dokusu hem de güzel sahilleriyle de sizin için keyifli bir tatilin kapılarını aralar.

2. Didim

Didim

Didim

Plajları ve tarihi mekanlarıyla Aydın’ın gözde ilçelerinden biri olan Didim, Nazilli’ye yaklaşık 150 km uzaklıktadır. Nazilli’ye yakın gezilecek yerleri keşfetmek istiyorsanız özellikle yaz aylarında masmavi deniziyle güzel alternatiflerden biridir.

3. Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Nazilli merkezine yaklaşık 55 km uzaklıktaki Arapapıştı Kanyonu, dik ve sarp bir yapıya sahiptir. Doğanın güzelliklerini keşfedebileceğiniz bu kanyonu ziyaret ederseniz tekne gezintilerine de katılabilirsiniz.

4. Zeus Mağarası

Aydın Zeus Mağarası

Aydın Zeus Mağarası

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Zeus Mağarası, Nazilli ilçe merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi hikayesi ve turistik bir mağara olmasıyla görülmeye değer mekanlar arasında yer alır.

Siz de Nazilli’de gezilecek yerleri, Nazilli’nin yöresel lezzetlerini ve Nazilli’ye yakın gezilecek yerleri tercih ederek sevdiklerinizle günübirlik veya uzun süreli, güzel ve keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ayrıca tatiliniz için “Kuşadası’nda Gezilecek Yerler” adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Tatilinizi evinizin konforunda lüks villalarda geçirmek isterseniz Kuşadası Tatil Evi villalarını inceleyebilirsiniz.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş

Reservation Steps

 • 1

  You can see the price on these dates by selecting the entry and exit dates. After filling out the reservation request form, you can send it to us by clicking the CREATE RESERVATION REQUEST button.

 • 2

  You can check the availability of the house from the "Create Reservation Request" form. We reserve your chosen request on appropriate dates by making an option on your behalf. In order for your option to turn into a final reservation, you must deposit the prepayment amount into our company account or make the payment by choosing one of the payment methods on the "create a request" page.

 • 3

  Accommodation contract will be sent to you via e-mail after prepayment is made. After you fill out this document and send it to us, your travel document will be sent. This document contains important information such as the address of the villa, directions, and the number of the person who will meet you. Before you go on holiday, do not forget to take the output of this document.

 • 4

  Your reservation is complete. Now all you have to do is call the contact person on your travel document from the phone number 2 days before you enter the house and inform the time of your arrival. The remaining payment must be made against the receipt you will receive before you enter the house.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Eve giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatı görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEBİ OLUŞTUR butonuyla bize iletebilirsiniz.

 • 2

  "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan evin müsaitlik durumu kontrol edebilirsiniz. Uygun tarihlerde seçtiğiniz talebinizi adınıza opsiyon yapılarak ayırmaktayız. Opsiyonunuzun kesin rezervasyona dönmesi için ön ödeme tutarını firma hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilir. Siz bu belgeyi doldurup bize ulaştırdıktan sonra seyahat belgeniz yollanır. Bu belgede villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Tatilinize çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlanmıştır. Artık tek yapmanız gereken eve girişinizden 2 gün önce seyahat belgenizde yer alan iletişim kişisini telefon numarasından aramak ve varacağınız saati bildirmektir. Kalan ödeme eve girişinizden önce alacağınız makbuz karşılığı yapılmalıdır.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEP OLUŞTUR butonuna basarak bize iletebilirsiniz.

 • 2

  Evin müsaitliğini "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz talebi uygun tarihlerde sizin adınıza bir opsiyon yaparak rezerve ediyoruz. Seçeneğinizin kesin rezervasyona dönüşmesi için ön ödeme tutarını şirket hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilecektir. Bu belgeyi doldurup bize gönderdikten sonra seyahat belgeniz gönderilecektir. Bu belge villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgileri içermektedir. Tatile çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken, eve girmeden 2 gün önce telefon numarasından seyahat belgenizdeki irtibat kişisini aramak ve varış saatinizi bildirmek. Kalan ödeme, eve girmeden önce alacağınız makbuz karşılığında yapılmalıdır.