Şifreyi Yenile

Aradığın Tatil Evini Bul
Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
15/06/2022

Kuşadası’nda Ne Yenir? Kuşadası Mutfağından 9 Yöresel Yemek

Ülkemizde gastronomi turizmi, turistik faaliyetlerin başında gelmektedir. Üstelik Anadolu mutfağının zengin yemek kültürü, bu turizmin ülkemizin turistik bölgelerinde hızlı bir şekilde gelişimini sağlamıştır.

Bu turizmin en güzel örneklerinden biri olan; Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir Aydın’ın Kuşadası ilçesi, geleneksel lezzetleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Özellikle yaz aylarında kente akın eden turistler, yörelerin kültürel özelliklerini yansıtan yemekleri tanımak istiyorlar.

Dolayısıyla kültürel imajı temsil eden bu yöresel yemekler, yörenin hem kültürünü yansıtıyor hem de ekonomik anlamda yöre halkına katkı sağlıyor.

Biz de Kuşadası’na tatile gelip de Kuşadası’nda ne yenir, merak edenlere Kuşadası’nın en meşhur yöresel yemeklerine yer verdik.

Bolama Aşı

Bolama Aşı Yemeği

Bolama Aşı Yemeği

Kuşadası’na has bir hayır yemeği olan Bolama Aşı, Ege yörelerinde Bolama pilavı veya Lok Lok Pilavı olarak da bilinen etli bir yemektir. genellikle Bolama tepsisi adı verilen özel tepsilerde yapılır.

Et olarak dana, kuzu ve tavuk kullanılabilir. Pilav olarak da erişte, şehriye ve bulgur kullanılmaktadır.

Aydın özelinde Kuşadası’na özgü olan Bolama Aşı, eskiden çeyizlerde Bolama tepsisiyle sunulmaktaydı.

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması

Haziran ve temmuz aylarında kabak bitkisinin sarı yapraklarından yapılan kabak çiçeği dolması, genellikle meyvesi olmayan kabak bitkilerinden seçilir. Harcı için pirinç ve bulgur kullanılır. Kuşadası’nda genellikle meze ve ana yemek olarak tüketilebilir.

Kulaklı Çorba

Kulaklı Çorba

Kulaklı Çorba

Kuşadası yöresine ait bir çorba olan Kulaklı Çorba, diğer bir adıyla Mantı Çorbası adı üstünde kıymalı mantıdan yapılan bir yemektir. Kuşadası’nda yöresel bir lezzet arayanlar için vazgeçilmez bir yemektir.

Ekmek Dolması (Fodula)

Ekmek Dolması

Ekmek Dolması

Aydın’ın Kuşadası yöresine has, ekmeğin ekmekle tüketildiği yöresel bir yemek olan Fodula, yuvarlak buğday ekmeği ve içindeki lezzetli kıyma harcıyla hem sofralarınıza hem de damak tadınıza hitap edecek.

Tarihi Osmanlı saray mutfağına kadar uzanan Ekmek Dolması, genellikle ramazan aylarında ve köy düğünlerinde tüketilir. Ayrıca tarifinde bayatlamış ekmek kullanılır ve Osmanlı dönemlerinden bu yana bayatlamış ekmeği değerlendirmek için geliştirilmiş bir tariftir.

Etli Şevket-i Bostan

Etli Şevket-i Bostan

Etli Şevket-i Bostan

Bahar aylarının vazgeçilmez lezzeti Şevketi Bostan bitkisinden yapılan Etli Şevketi Bostan yemeği Ege bölgesinde, tarifi çeşitli yörelere göre değişen geleneksel bir yemektir.

Kuzu eti kullanılarak yapılan etli şevketi bostan yemeği, karaciğer dostu bileşenler içerdiği için de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ek olarak tamamlayıcı olarak yanında sarımsaklı yoğurtla sunulabilir.

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Ege mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytinyağlı enginar dolması, Kuşadası’nda da sıklıkla tüketilen yöresel lezzetlerden biridir.

Hem kış, hem de ilkbahar sebzesi olarak bilinen enginar, içeriğinde bulundurduğu antioksidan bileşenleri sayesinde sağlığa faydalıdır.

Ege yöresine has Kavrulmuş garnitürlerle harika bir kombin oluşturan Enginar, Kuşadası geleneksel yemeklerinin başında geliyor.

Hanya Kabak Böreği

Hanya Kabak Böreği

Hanya Kabak Böreği

Girit böreği olarak da bilinen Hanya Kabak Böreği, kabak ve hamurdan yapılan Aydın özelinde Kuşadası’nın yöresel yemeklerindendir. Özellikle zeytinyağı kullanıldığında tadından sual olunmaz bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

Tahinli Kabak Tatlısı

Tahinli Kabak Tatlısı

Tahinli Kabak Tatlısı

Kuşadası tatilinize özel bir lezzet katacak olan Tahinli Kabak Tatlısı, Aydın yöresine özel tarifiyle Kuşadası’nın birçok lokasyonunda bulabileceğiniz bir tatlıdır.

Aydın usulü yapılan tatlı, bal kabaklarının kirece yatırılarak pişirilmesiyle daha lezzetli bir hal alır. Nitekim bu kabak tatlısı diğer yörelerdeki kabak tatlılarına benzemezyen eşsiz bir tada ve dokuya sahiptir.

Taze Börülce Salatası

Taze Börülce Salatası

Taze Börülce Salatası

Ege’nin yöresel lezzetlerinden biri olan Taze Börülce Salatası yaz aylarında tezgahlarda yerini alır ve piyaz benzeri zeytinyağlı salatası yapılır. Özellikle Kuşadası köylerinde tüketilen Taze börülce Salatası, Kuşadası seyahatinizde mutlaka denemeniz gereken geleneksel bir yemek ve mezedir.

Kategori: Genel
Paylaş