Şifreyi Yenile

Aradığın Tatil Evini Bul
Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
20/03/2022

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Aydın ilinin bir ilçesi olan Kuşadası, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal bitki örtüsü bakımından da oldukça zengin bir milli parka sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin mavi bayrak ödüllü ünlü plajlarına sahip bir turizm cenneti olan Kuşadası, yaz-kış gezilecek yerleriyle de ziyaretçilerine paha biçilemez bir tatil deneyimi sunuyor. Kuşadası’nda Gezilecek Yerler sanat, tarih ve turistik açıdan oldukça harika lokasyonlara sahiptir.

İşte Kuşadası’nı keşfedebileceğiniz ve güzellikleriyle mest olabileceğiniz en iyi gezi lokasyonları:

1. Neopolis(Yılancı Burnu)

yilanci burnu plaji kusadasi min - Kuşadası Tatil Evi

Güvercinada’nın güney kesiminde kalan Neopolis başka bir deyişle Yılancı Burnu yarımadası ilk çağlarda İyonyalılar tarafından tarafında inşa edilen bir antik kente sahiptir. Günümüzde hala deniz altında kalmış antik yerleşim yerinin kalıntılarına ulaşılabilir.

2. Anaia (Kadıkalesi)

Anaia Kadikalesi min - Kuşadası Tatil Evi

Kuşadası’nın 8 km güneyinde yer alan bir Orta Çağ kalesi olan Anaia başka bir deyişle Kadıkalesi, Orta Çağ’ın önemli limanlarından biri olan Anaia’yı korumak için inşa edilmiştir. Aynı zamanda Bizans döneminde piskoposluk merkezi ve Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır. Bölgede bilimsel açıdan oldukça önemli tarihi eserler bulunmuş olup kazı buluntuları günümüzden yaklaşık 4 bin yıl öncesine tarihlenmektedir. Kuşadası’nın tarihini merak edenler için bulunmaz bir yerel miras olan Kadıkalesi, Kuşadası’nda gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

3. Güvercinada

Guvercinada min - Kuşadası Tatil Evi

Güvercinada doğal bir kayalık üzerine bir iç kale ve surlarla örülü şekilde inşa edilmiş olup Osmanlı döneminde Kuşadası’nın korsan saldırılarına karşı korunması için bir karakol olarak kullanılmıştır. Kuşadası’nın tarihi sembollerinden biri olan Güvercinada, Kuşadası’nda gezip görülecek yerler arasında önemli bir yeri olan tarihi ve turistik lokasyonlar arasındadır.

4. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Okuz Mehmet Pasa Kervansarayi - Kuşadası Tatil Evi

1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan tarihi kervansaray Kuşadası İskelesi yakınındadır. Osmanlı döneminde kale olarak kullanılan kervansaray daha sonraları han olarak kullanılmıştır. Oldukça geniş bir avluya sahip olan kervansaray, Kuşadası merkezde gezilecek yerler arasındadır.

5. Tabakhaneler

 

Eskiden dericilik mesleğinde oldukça önemli bir yeri olan tabaklama işlemleri için inşa edilen Eski Tabakhaneler bölgenin en ünlü deri işleme atölyeleriydi. Ancak zamanla yıpranan yapı özel bir şirket tarafından aslına uygun olarak Old Town Tanneries adılya yeniden restore edildi ve bölgenin önemli bir hizmet merkezi haline geldi. Kuşadası’nın tarihsel ve sanatsal etkinlik merkezlerinden biri olan Tabakhaneler hem yerli hem de yabancı konuklar için ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biridir.

6. Kale Kapısı

Kale Kapisi aydin min - Kuşadası Tatil Evi

 

17. yüzyılda Konevi Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kent surlarının bir parçası olan Kale Kapısı Kuşadası merkezde bulunan tarihi bir geçittir. Aynı zamanda Kuşadası’nın simgelerinden biridir. Ayrıca yapının üst katında yer alan dünyanın en küçük sanat eserlerinin sergilendiği mikro minyatür müzesine de ev sahipliği yapmaktadır.

7. Çalıkuşu Kültür Evi

Calikusu Kultur Evi min - Kuşadası Tatil Evi

Kuşadası’nın edebiyat dünyasına konu olmuş lokasyonlarından biri olan Çalıkuşu Kültür Evi, Osmanlı dönemi anadolu evlerinin en güzel örneklerinden biridir. Cumhuriyet döneminin en ünlü yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanındaki Feride karakterinin yaşadığı ev olarak bilinen bina, Kuşadası Camiatik mahallesinde, Yıldırım caddesi ile Uğurlu sokak köşesinde, eğimli bir arazide konumlanmıştır. Kültür evinde zaman zaman sergiler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

8. Bülent Ecevit Parkı

Bulent Ecevit Parki min - Kuşadası Tatil Evi

Kuşadası Güvercinada Caddesi üzerinde bulunan bin 800 metrekare alan üzerine kurulu Bülent Ecevit Parkı, yeşil ile mavinin buluştuğu Kuşadası’nın en ünlü parklarından biridir. Park kapalı ve açık olmak üzere iki farklı bölüme ayrılmaktadır. Bu nedenle yaz ve kış aylarında rahatlıkla ziyaret edilebilir. Parkta çocuklar için oyun alanının yanı sıra kafeteryası ve denize sıfır konumuyla yerli ve yabancı konukların ilgi odağı olmaktadır.

9. Gazi Beğendi Tepesi

Gazi Begendi Tepesi min - Kuşadası Tatil Evi

Kuşadası’nda mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında olan Kuşadası Gazi Beğendi Tepesi şehir ve deniz manzarasını en iyi şekilde görebileceğiniz lokasyondur. Üstelik adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kuşadası’nı ziyaret ettiğinde bu tepeye çıkarak beğendiğinden dolayı almıştır. Aynı zamanda tepede bir de açık ve kapalı bölümlerden oluşan bir de tesis bulunmaktadır. Ayrıca tesiste bir kafeterya ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Fotoğrafçılar, yerli ve yabancı konuklar için büyüleyici özelliklere sahip olan Gazi Beğendi Tepesi, Kuşadası’nda ziyaret edilmesi gereken ve mutlaka gezip görülmesi gereken yerler arasındadır.

10. Soğucak Gün Batımı Şenliği

Sogucak Gun Batimi Senligi min - Kuşadası Tatil Evi

Kuşadası tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra festivalleri ve şenlikleriyle ünlüdür. Soğucak Gün Batımı Şenliği’de Kuşadası’nın Soğucak köyünde yaz aylarında düzenlenen bir şenliktir. Bu şenliğin düzenlenmesinin sebebi ise gün batımının Kuşadası’nda büyüleyici olması ve bu günbatımının en güzel Soğucak köyünde izlenebilir olmasıdır. Soğucak Köyü Kuşadası merkeze 11 km. uzaklıktadır ve köyün tarihi Bizans dönemine kadar dayanmaktadır.

11. Davutlar

Davutlar aydin min - Kuşadası Tatil Evi

Kuşadası’nda yer alan Davutlar bölgesi yaz aylarının en hareketli olduğu tatil beldelerinden biridir. Harika plajlara sahip olan sahil şeridi yaz ve kış aylarının vazgeçilmez bölgelerinden biri haline gelmiştir.
Davutlar; denizi, kumu, kaplıcaları ve koylarının yanı sıra otelleri, siteleri ve gece hayatıyla da meşhurdur. Hatta bu bölgede kaplıcalı otellerde konaklayabilir, gece birçok aktiviteye de katılabilirsiniz. Bunun yanında Sevgi Plajı Davutlar’ın en ünlü piknik alanlarındandır. Sevdiklerinizle harika zaman geçirebileceğiniz Davutlar Kuşadası’nda mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.

Paylaş