Şifreyi Yenile

Aradığın Tatil Evini Bul
Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
07/04/2022

Kuşadası’da Gidilebilecek Tarihi Yerler

Kuşadası eğlence mekanlarının yanı sıra tarihi mekanlarıyla da ünlüdür. Antik çağ medeniyetlerinin binlerce yıl öncesine dayanan kalıntıları ve yapılarıyla tarihi bir yolculuk yapmak isteyenler için büyüleyici bir gezi deneyimi sunmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu bölgesinin en güzel ve en önemli örnekleri Kuşadası’ndan rahatlıkla ulaşılabilecek lokasyonlarda dır.

İşte Kuşadası’ndayken gidilebilecek en iyi tarihi yerler:

1. Ayasuluk (Aziz Yohannes Bazilikası)

Aziz Yohannes Bazilikasi - Kuşadası Tatil Evi

Aziz Yohannes Bazilikası

Aziz Yohannes Bazilikası, Aydın’ın Kuşadası ilçesine 26 km uzaklıkta olan ve İzmir’in Selçuk ilçesindeki Ayasuluk Tepesi’nde 6. yüzyılda Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından kurulmuştur. Bazilikanın tamamen tuğla ve taştan inşa edilmiş kalıntıları günümüzde hala ziyaret edilip görülebilir. Ayrıca 12 Havariden Aziz Yohannes’in mezarının bu bazilikanın altında olduğu bilinenler arasındadır.

2. Artemis Tapınağı

Artemis Tapinagi min - Kuşadası Tatil Evi

Artemis Tapınağı

Diana Tapınağı olarak da bilinen Artemis Tapınağı Kuşadası merkeze 20 kilometre uzaklıkta olan ve İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes’te Milattan önce 550 yıllarında Lidya Kralı Croseus’un emri ile Yunan Mimar Chershpron tarafından Tanrıça Artemis’e ithafen inşa edilmiştir. Artemis Tapınağı dünyanın 7 harikasından biri olmasının yanı sıra En büyük Yunan tapınağı unvanına sahiptir. Tapınaktan günümüze sadece bir iki mermer sütundan başka bir şey kalmasa da buram buram tarih kokan Efes Antik Kenti, Kuşadası’na yakın tarihi yerler açısından en çok ziyaret edilen tarihi mekanlar arasında yer almaktadır.

3. St. John Kilisesi

St. John Kilisesi - Kuşadası Tatil Evi

St. John Kilisesi

Kuşadası merkeze 25 km mesafede olan St. John Kilisesi, 12 havarinin en genci ve Hz. İsa’nın annesini emanet ettiği Aziz Yuhanna başka bir deyişle St. John’un yaşadığı yer olarak bilinmektedir. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan kilise günümüzde bir ören yeri olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. St. John Kilisesi, Artemis Tapınağı’ndan sonra inşaa edilmiş Efes’teki en büyük ikinci dini yapıdır. Hıristiyanlık tarihinde oldukça önemli olan kilise de her yıl 8 Mayıs e 26 Eylül’de Aziz Yuhanna yortusu kapsamında ayinler yapılmakta ve etkinlikler düzenlenmektedir. Aynı zamanda Kuşadası’na oldukça yakın olan bu tarihi mekan ulaşım kolaylığıyla da turistlerin ilgi odağıdır.

4. Apollon Tapınağı

Apollon Tapinagi min - Kuşadası Tatil Evi

Apollon Tapınağı

Kuşadası merkeze 76 km uzaklıkta yer alan Apollon Tapınağı Aydın’ın didim ilçesinde M.Ö 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Antik çağın en çok korunmuş yapılarından biridir. Ayrıca İyon tarzı yapılmış dünyada üçüncü en büyük tapınaktır. Bu özellikleri sayesinde her yıl yerli ve yabancı birçok turist bu tapınağı ziyaret etmektedir.

5. Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi - Kuşadası Tatil Evi

Meryem Ana Evi

Kuşadası’na 25 km uzaklıkta ve İzmir’in Selçuk ilçesine 9 km mesafedeki Bülbül Dağı’nda yer alan Meryem Ana Evi Kuşadası’nda gezilecek tarihi yerler arasındadır. Hıristiyanlık dünyası için oldukça önemli olan bu yapı İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra St. John’un Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği ve Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği ev olarak bilinmektedir. Haç planlı ve kubbeli olan Meryem Ana Evi Papa VI.Paul’un 1967 deki ziyaretinden sonra her yıl 15 Ağustos tarihinde ayinler düzenlenmekte ve bu ayinler yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş