Şifreyi Yenile

Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
23/01/2023

Karacasu Gezilecek Yerler ve Yemekleri

Karacasu tarihi, gezilecek yerleri, ne yapılır, yapılacak aktiviteleri ve yemekleri ile ziyaretçilerine tahmin ettiklerinden daha fazlasını sunan bir yerdir.  Aphrodisias Antik Kenti ile eşsiz tarihi, vadileri, şelaleleri ve yemekleri ile de birbirinden farklı deneyimler yaşatır.

Karacasu Tarihi

Karacasu’da yerleşimin Geç Neolitik döneme uzandığı yapılan kazılar ve araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Karacasu, Roma İmparatorluğu dönemi içerisinde mermer ocakları, heykel atölyeleri ve felsefe okulu ile ön plana çıkmıştır. Malazgirt Savaşı ile çevresi Türk boylarınca yerleşilmeye başlanmıştır. Aydın ilinin birçok ilçesinde olduğu gibi Karacasu da birçok antik kente, beyliklere ve devletlere ev sahipliği yapmıştır.

Karacasu 1887 yılında ilçe olarak Aydın’a bağlanmıştır. Doğusunda Babadağ ile batısında Karıncalı Dağı arasında kalan bir vadiye kurulmuştur.

Karacasu Gezilecek Yerler

Karacasu, Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasının kemik taşlarından biridir. İlçede çamur, hamur, mermer, demir, deri ile öne çıkmaktadır.

Karacasu Tarihi Yerler

Afrodisias Antik Kenti ve içinde bulunan stadyumu, tiyatrosu, meclis binası, hamamı, tapınağı Karacasu gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gerekir.

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Karacasu gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine ilk olarak tarihi yerlerini ve antik kentlerini sunar. Aphrodisias, Geyre Mahallesi sınırları içindedir. Antik Kent Menderes Irmağı’nın oluşturduğu bir plato üzerine kurulmuştur. Araştırmalara göre kent zenginlik ve bolluk içinde yaşamaktaydı. Bunun nedeni de Babadağ eteklerindeki mermer ocaklarıydı. Kent M.Ö. 5bin yılına kadar uzanır. M.Ö. 2. Yüzyıllara gelindiğinde ise nüfusu artmış ve büyük polis kentine dönüşmüştür.

Aphrodisias arkeologlar için büyük önem taşır. Çünkü Geç Helenistik dönemden başlayan Roma ardından Bizans dönemlerine kadar uzanan fikir ve değer alışverişi yapıldığı ortaya konmuştur.  Bununla birlikte Kentte mermerden inşa edilmiş olan yapılar ve üzerlerindeki kabartma ve yazıtlar çok iyi korunmuştur.

Mermer ulaşımın bu kadar kolay olduğu Kentte, mermer sanatı, mimarisi ve heykellerinin dönemine göre gelişmiş olması dikkat çeken bir diğer unsur. Bu özellikleri nedeniyle, Aphrodisias Antik Kenti yaklaşık 2-3 km. kuzeydoğusunda bulunan antik mermer ocakları ile birlikte 2017 yılında Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir.

Aphrodisias Antik Tiyatrosu

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Afrodisias veya Afrodisyas, Tanrıça Afrodit’e adanmış birçok eski çağ kentinin ortak adı olarak kullanılır. Kentin içinde yer alan halkın toplandığı ve gösterilerin yapıldığı tiyatro alanıdır. Kent gibi iyi korunan tiyatronun sahnesinin içinde, altı giyinme odası veya depo olduğu düşünülen alan bulunmuştur. Afrodisias Antik Tiyatrosu’nun sahne binasında Helence yazıtlar vardır.

Aphrodisias Stadyumu

Afrodisias Stadyumu

Aphrodisias Stadyumu

Afrodisias Stadyumu, kentin en görkemli yapısıdır. Stadyum, kentin kuzeyinde yer alır. Stadyum 262 metre uzunluk, 50 metre genişlik ve 30.000 izleyici alabilecek oturma sıralarına sahiptir.  Özenle yapılan, elips plan tüm seyircilerin etkinlikleri rahat izlenmesini sağlıyordu. Gladyatör oyunlarının burada yapıldığı düşünülmektedir.

Boluterion Meclis Binası

Meclis Binası şehirdeki siyasi gücün odak noktasıdır. Kentin egemenliği az sayıdaki ailenin egemenliği altındadır ve bu bina da onların toplanma ve karar alma alanıdır. Meclis Binası Romalı senatör Tiberius ve kardeşi Diogenes’in ailesi tarafından ikinci yüzyılın sonlarına doğru inşa ettirilen özenle işlenmiş yeni bir yapıdır. Alt kısımdaki oturma sıraları mükemmel bir şekilde günümüze ulaşmışken üst kısımda ise sadece destek tonozlarının duvarları korunmuştur.

Meclis Binasına birçok heykel ve önemli sütunlar günümüze kadar sağlam bir şekilde ulamıştır.

Hadrian Hamamı

Hadrian Hamamı

Hadrian Hamamı

Hadrian Hamamı da Afrodisias Antik Kenti içinde bulunur. Antik Kent’in önemli alanlarından biri olma özelliğini taşır. Çünkü iç duvarları heykel ve kabartmalarla bezenmiştir. Hadrian hamamı antik kentin batı tarafında yer alımaktadır. Hamam, M.S. 2. yy da yapılmış ve imparator Hadrian’a adanmıştır.

Sebastian

Sebastion, Antik Kent içinde bulunan din merkezidir. Sebastion’un alt kısmında uzun bir avlu yer almaktadır. Alan üç katlı ve yanları sütunlar ile çevrilidir. Sütunların üzerine heykeller ve kabartma yazılar yapılmıştır.

Afrodit Tapınağı

Afrodit Tapınağı

Afrodit Tapınağı

Afrodit Tapınağı, Afrodisias Antik Kenti’nin odak noktası olarak kabul edilmektedir. Milattan önce yapılmaya başlandığı tahmin edilen tapınağın etrafına milattan sonra II. yüzyılda sütunlar eklenmiştir. Daha sonraki yıllarda tapınak, kiliseye dönüştürülmüştür.

Afrodisias Antik Kent Müzesi

Afrodisias Antik Kent Müzesi

Afrodisias Antik Kent Müzesi

Afrodisias Antik Kent Müzesi, Afrodisias Antik Kenti kazılarında ortaya çıkartılan eserlerin sergilendiği ve Müze ile Ören yerinin iç içe olduğu nadir bulunan müzelerdendir. Kent Müzesi tabanına yapılan cam kaplama müzeye ayrı bir gezi zevki vermektedir.

Afrodisias Antik Kentine gittiğinizde, gezilecek yerler ve görecekleriniz sizi mimariye doyuracaktır.

Karacasu’da Ne Yapılır?

Karacasu, gezilecek tarihi yerlerinin yanı sıra aktiviteler yapmanız ve doğal güzellikleri keşfetmeniz için de sizlere imkânlar tanır. Karacasu’da ne yapılır, gezinize ekleyebileceğiniz, yeni keşiflere yelken açabileceğiniz yerleri sizler için derledik.

Dandalaz Vadisi ve Çayı

Dandalaz Vadisi ve Çayı görülmeye değer doğal bir güzelliktir. Dandalaz Çayı Büyük Menderes’in bir koludur.

Sırtlanini Mağarası

Sırtlanini Mağarası

Sırtlanini Mağarası

Mağarada farklı böcek türlerine rastlanmıştır. Biyolojik açıdan da önem taşır. Mağara’da çok sayıda dikit, sarkıt bulunmaktadır.

Çağlayan Tabiat Parkı

Çağlayan Tabiat Parkı

Çağlayan Tabiat Parkı

Göz alıcı bir şelale ve binbir tür kelebekler görebileceğiniz bir park. Karacasu doğal güzellikleri ile meşhur olmasının bir nedeni de tabiat parklarıdır.

Görle Kanyonu

Görle Kanyonu

Görle Kanyonu

Kanyonda ne yapılır, diyebilirsiniz. Görle Kanyonu etrafında dağ tırmanışı ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Kanyonun yüksekliği 100-250 metre arasında değişir. Doğa sporları ilgilenenlerin yanı sıra, fotoğrafçıların da tercih ettiği bir bölgedir.

Bahçeköy Şelalesi

Bahçeköy Şelalesi

Bahçeköy Şelalesi

Bahçeköy şelalesi, hem kış hem de yaz aylarında buz gibi bir su ile ziyaretçilerini karşılar.  Yılın on iki ayı da fotoğraf çekimi için eşsiz manzaralar sunar.

Karacasu Yöresel Lezzetleri

Karacasu lezzetli yemekleri ile ziyaretçilerini karşılar. Karacasu’ya gittiğinizde yöresel lezzetleri tatmadan dönmemelisiniz.

Bolama Lok Lok Pilavı

Bolama Lok Lok Pilavı

Bolama Lok Lok Pilavı

Hem meşhur lezzeti ile hem de ismi ile akıllarda kalan bir yemektir. ET, nohut, arpacık soğan, sarımsak, tuz, karabiber, salça, yağ, doğranmış domates ve biberin buluşması ile Bolama Lok Lok Pilavı ortaya çıkar.

Zeytinyağlı Börülce

Zeytinyağlı Börülce

Zeytinyağlı Börülce

Yöresel Lezzetler arasında adından sıkça bahsettiren börülce Karacasu’da zeytinyağlı yapılır.

 

Ayrıca tatiliniz için “İncirliova’da Gezilecek Yerler” adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Tatilinizi evinizin konforunda lüks villalarda geçirmek isterseniz Kuşadası Tatil Evi villalarını inceleyebilirsiniz.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş

Reservation Steps

 • 1

  You can see the price on these dates by selecting the entry and exit dates. After filling out the reservation request form, you can send it to us by clicking the CREATE RESERVATION REQUEST button.

 • 2

  You can check the availability of the house from the "Create Reservation Request" form. We reserve your chosen request on appropriate dates by making an option on your behalf. In order for your option to turn into a final reservation, you must deposit the prepayment amount into our company account or make the payment by choosing one of the payment methods on the "create a request" page.

 • 3

  Accommodation contract will be sent to you via e-mail after prepayment is made. After you fill out this document and send it to us, your travel document will be sent. This document contains important information such as the address of the villa, directions, and the number of the person who will meet you. Before you go on holiday, do not forget to take the output of this document.

 • 4

  Your reservation is complete. Now all you have to do is call the contact person on your travel document from the phone number 2 days before you enter the house and inform the time of your arrival. The remaining payment must be made against the receipt you will receive before you enter the house.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Eve giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatı görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEBİ OLUŞTUR butonuyla bize iletebilirsiniz.

 • 2

  "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan evin müsaitlik durumu kontrol edebilirsiniz. Uygun tarihlerde seçtiğiniz talebinizi adınıza opsiyon yapılarak ayırmaktayız. Opsiyonunuzun kesin rezervasyona dönmesi için ön ödeme tutarını firma hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilir. Siz bu belgeyi doldurup bize ulaştırdıktan sonra seyahat belgeniz yollanır. Bu belgede villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Tatilinize çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlanmıştır. Artık tek yapmanız gereken eve girişinizden 2 gün önce seyahat belgenizde yer alan iletişim kişisini telefon numarasından aramak ve varacağınız saati bildirmektir. Kalan ödeme eve girişinizden önce alacağınız makbuz karşılığı yapılmalıdır.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEP OLUŞTUR butonuna basarak bize iletebilirsiniz.

 • 2

  Evin müsaitliğini "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz talebi uygun tarihlerde sizin adınıza bir opsiyon yaparak rezerve ediyoruz. Seçeneğinizin kesin rezervasyona dönüşmesi için ön ödeme tutarını şirket hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilecektir. Bu belgeyi doldurup bize gönderdikten sonra seyahat belgeniz gönderilecektir. Bu belge villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgileri içermektedir. Tatile çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken, eve girmeden 2 gün önce telefon numarasından seyahat belgenizdeki irtibat kişisini aramak ve varış saatinizi bildirmek. Kalan ödeme, eve girmeden önce alacağınız makbuz karşılığında yapılmalıdır.