Şifreyi Yenile

Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
26/01/2023

Aydın Söke’de Gezilecek Yerler Rehberi

Ege Bölgesi’nde güzel bir tatil ve gezinti için tercih edebileceğiniz yörelerden biri Aydın’ın Söke ilçesidir. Söke yöresi, köyleri ve antik kentleriyle geçmişin izlerine dokunabileceğiniz ve doğal yaşantının güzelliklerine şahit olabileceğiniz ilçelerdendir. Siz de Söke’nin tarihi, Söke’de gezilecek yerler, Söke’nin yöresel lezzetleri, Söke’ye yakın gezilecek yerleri öğrenmek istiyorsanız detaylarıyla birlikte yazımızda bulabilir ve bir tatil rotası oluşturabilirsiniz.

Aydın Söke’nin Tarihi

Yerleşim yeri olmaya MÖ 5000 yıllarında başlayan Söke’de egemenlik kuran ilk medeniyet Hitit uygarlığıdır. Ardından İyonların egemenliğine geçen Söke’de günümüze dek ulaşan İyon kentleri inşa edilmiştir. MÖ 333 yılında kısa süreliğine bölgeyi Büyük İskender komutasındaki Makedonlar ele geçirmiştir.

1300’lü yıllarda Selçuklu komutanı Aydın Bey, Türkmen aşiretlerini toplayarak bölgede Aydınoğulları Beyliği’ni kurmuştur. Süleyman Şah, bu Türkmen aşiretlerinden birinin başkanıdır ve dedesi Söke Bey adına bölgeyi aşiretin merkezi yaptığı söylenir. Yöre isminin buradan geldiği söylenmektedir.

18. yüzyıl başlarında ön plana geçen Söke şehri, Sığla Sancağı’nın merkezi olmuştur. 1864’te Sığla Sancağı’nın merkezi İzmir’e taşınınca Söke de İzmir’e bağlı bir ilçe durumuna gelmiştir. 1868’de ise Söke İzmir’den alınarak Aydın’a bağlanmıştır. Kurtuluş savaşı sırasında sancak merkezi yeniden Söke’ye taşınsa da 1924’ten sonra Söke Aydın’ın ilçesi olmuştur.

Aydın Söke’de Gezilecek Yerler

Aydın Söke’de gezilecek yerler, tarihi dokusuyla ve doğal yaşantısıyla tanınmaktadır. Siz de tarihin farklı dönemlerinden izler taşıyan mekanlarıyla, mavi ve yeşilin buluştuğu doğal güzellikleriyle Söke gezilecek yerler listesini rehber alarak yöreyi keşfetmeye başlayabilirsiniz:

1. Eski Doğanbey Köyü

Eski Doğanbey Köyü

Eski Doğanbey Köyü

Söke merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan Doğanbey Köyü, eski bir Rum köyüdür. Eskiden Rumca’da “odalar” anlamına gelen Domatia ismiyle anılmıştır. Mübadele döneminde nüfus değişikliğiyle birlikte ismi de değişen Doğanbey Köyü, gerek bozulmayan mimari yapıları gerek doğal güzellikleriyle Söke’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

2. Myus Antik Kenti

Myus Antik Kenti

Myus Antik Kenti

Myus Antik Kenti, Söke merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bir tepe  üzerine kurulu çalılık bir arazi olan antik kentte sur duvarları, Bizans kalesi ve Dionysos Tapınağı’na ait kalıntılar görülebilir.

3. Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Söke’nin antik yunan şehirlerinden biri olan Priene Antik Kenti, Söke merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. İlk kurulduğunda deniz kıyısında bulunan kent, Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlar nedeniyle gittikçe denizden uzaklaşarak günümüzde kara parçası içinde kalmıştır. Kentin görülmeye değer yapıları arasında Athena Polias Tapınağı ve Priene Athena Tapınağı bulunmaktadır.

4. Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti

Söke’nin gezilecek tarihi yerlerinden biri de ilçe merkezine yaklaşık 38 kilometre mesafede bulunan Milet Antik Kenti’dir. Bu kent eski zamanlarda Doğu Ege’nin ekonomik ve kültürel merkezi olmuştur.Kentin içerisinde bulunan 29 önemli yapıyı, bilgilendirme panoları ve gezi yolu tabelası rehberliğinde gezmek de mümkündür.

Ayrıca antik kentte bulunan Milet Müzesi’ni ziyaret ederek Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı buluntularını görebilirsiniz.

5. İlyas Bey Külliyesi

İlyas Bey Külliyesi

İlyas Bey Külliyesi

Milet Antik Kenti’ne yakın bir konumda yer alan İlyas Bey Külliyesi; cami, medrese, iki hamam ve imaret olduğu tahmin edilen bir yapıdan oluşmaktadır. Menteşe Beyliği’nin başındaki İlyas Bey’in 1404’te yaptırdığı İlyas Bey Camii, Beylikler Dönemi’ndeki tek kubbeli camilerin en ihtişamlısı olarak bilinmektedir.

6. Aziz Nikolaos Kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi

Söke’de yer alan Aziz Nikolaos Kilisesi, 1821 yılında inşa edilmiştir. Kilise çeşitli dönemlerde inşa edilmiş kompleks görünümüne sahiptir. Gelebeçli Rumlar tarafından Aziz Nikolaos (Noel Baba) adına yapılan kilisede, Hristiyan inanışına göre kemiklerin toplandığı kemiklik bölümü dikkat çekicidir.

7. Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Söke’nin Serçin Köyü’nde bulunan Bafa Gölü, çok çeşitli türlerde kuşlara ve balıklara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gölün çevresinde çam ormanları ve zeytinlikler bulunur. Mavi ve yeşilin en güzel tonlarının buluştuğu Bafa Gölü, mutlaka Söke’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz doğal güzellikler arasındadır.

8. Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Söke merkezine yaklaşık 38 kilometre uzaklıktadır. Milli Parkı değerli kılan özellikleri arasında ender bitki örgüsüne ve yaşayan canlılar açısında çeşitliliğe sahip olması dikkat çekmektedir. Siz de Söke’de ne yapılır diye merak ediyorsanız Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda yer alan bisiklet parkurları, batonik tur yolu ve doğa yürüyüşü parkurları keyif alacağınız seçeneklerden biri olabilir.

9. Karina

Karina

Karina

Karina, Doğanbey Köyü sahiline indikten sonra yaklaşık 5 kilometre ilerleyerek ulaşabileceğiniz Dilek Yarımadası’nın en uç noktasıdır. Menderes Deltası’nın en son bölümünde yer alan bölgedir. Karina’da manzarası ve restoranların deniz kenarına koydukları masalarıyla keyifli bir akşamüstü geçirebilirsiniz. Ayrıca burada tadabileceğiniz bölgenin meşhur lezzetlerinden olan levrek, Söke’de ne yenir sorusunun sizin için en güzel karşılıklarından biri olabilir.

10. Harikalar Dünyası Parkı

Harikalar Dünyası Parkı

Harikalar Dünyası Parkı

Masal kahramanlarının heykellerinin ve kafeteryaların bulunduğu Harikalar Dünyası Parkı, özellikle çocuklar için ilgi çekici yerlerden biridir. Aynı zamanda Söke piknik yerleri arasında da tercih edilebilecek bu park, ilçe merkezine de oldukça yakındır.

Siz de gezilecek tarihi yerler ve doğal güzellikler dışında Söke’de ne yapılır diye merak ediyorsanız, Harikalar Dünyası Parkı’nı keşfe çıkarak bu keyifli ve eğlenceli mekana bir şans verebilirsiniz.

Aydın Söke’nin Neyi Meşhurdur?

Söke Pidesi

Söke Pidesi

Tarihi yapıları, yerleri ve parkları kadar yöresel lezzetleriyle de tanınmış olan Aydın Söke ilçesinde her yıl “Cumartesi Tatları Lezzet Yarışması” yapılmaktadır. Siz de ilçede gezeceğiniz yerlerde Söke’nin yöresel lezzetleri ile tanışarak yörenin yemek kültürünü deneyimleyebilirsiniz. İşte Söke’de ne yenir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan oluşan yörenin meşhur lezzetleri:

 • Söke Pidesi
 • Tatlı Maya Ekmeği
 • Neşen Gazoz
 • İncir Şarabı
 • Keşkek
 • Çöp Şiş
 • Balık Çeşitleri

Aydın Söke’ye Yakın Gezilecek Yerler

1. Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti birçok çeşme, tapınak, heykel, sütun ve kapılardan meydana gelen Dominatius Meydanı ile meşhurdur. Celsus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı ve diğer tarihi yapılarıyla gezi rehberi eşliğinde keşfe çıkılmayı bekleyen değerli tarihi mekanlardandır.

2. Didim

Söke’ye yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan Didim, plajları ve antik kentleriyle sizin için keyifli bir tatil olanağı sunar. Ayrıca Didim’de yer alan ve Söke’ye yakın olan Apollon tapınağı, Helenistik yapısıyla gezilmeye değer mekanlar arasındadır.

3. Kuşadası

Söke’ye yakın gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen bölgelerden biri olan Kuşadası, doğanın, denizin ve şehrin güzellikleriyle başbaşa kalmak için ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Kuşadası, Söke’ye yaklaşık 22 kilometre uzaklıktadır.

Siz de Söke’de gezilecek yerleri, Söke’nin yöresel lezzetlerini ve Söke’ye yakın gezilecek yerleri derlediğimiz gezi rehberimizden kendiniz için en güzel alternatifleri seçebilir, size huzur ve keyif verecek bir tatile çıkabilirsiniz.

Ayrıca tatiliniz için “Kuşadası’nda Gezilecek Yerler” adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Tatilinizi evinizin konforunda lüks villalarda geçirmek isterseniz Kuşadası Tatil Evi villalarını inceleyebilirsiniz.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş

Reservation Steps

 • 1

  You can see the price on these dates by selecting the entry and exit dates. After filling out the reservation request form, you can send it to us by clicking the CREATE RESERVATION REQUEST button.

 • 2

  You can check the availability of the house from the "Create Reservation Request" form. We reserve your chosen request on appropriate dates by making an option on your behalf. In order for your option to turn into a final reservation, you must deposit the prepayment amount into our company account or make the payment by choosing one of the payment methods on the "create a request" page.

 • 3

  Accommodation contract will be sent to you via e-mail after prepayment is made. After you fill out this document and send it to us, your travel document will be sent. This document contains important information such as the address of the villa, directions, and the number of the person who will meet you. Before you go on holiday, do not forget to take the output of this document.

 • 4

  Your reservation is complete. Now all you have to do is call the contact person on your travel document from the phone number 2 days before you enter the house and inform the time of your arrival. The remaining payment must be made against the receipt you will receive before you enter the house.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Eve giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatı görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEBİ OLUŞTUR butonuyla bize iletebilirsiniz.

 • 2

  "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan evin müsaitlik durumu kontrol edebilirsiniz. Uygun tarihlerde seçtiğiniz talebinizi adınıza opsiyon yapılarak ayırmaktayız. Opsiyonunuzun kesin rezervasyona dönmesi için ön ödeme tutarını firma hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilir. Siz bu belgeyi doldurup bize ulaştırdıktan sonra seyahat belgeniz yollanır. Bu belgede villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Tatilinize çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlanmıştır. Artık tek yapmanız gereken eve girişinizden 2 gün önce seyahat belgenizde yer alan iletişim kişisini telefon numarasından aramak ve varacağınız saati bildirmektir. Kalan ödeme eve girişinizden önce alacağınız makbuz karşılığı yapılmalıdır.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEP OLUŞTUR butonuna basarak bize iletebilirsiniz.

 • 2

  Evin müsaitliğini "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz talebi uygun tarihlerde sizin adınıza bir opsiyon yaparak rezerve ediyoruz. Seçeneğinizin kesin rezervasyona dönüşmesi için ön ödeme tutarını şirket hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilecektir. Bu belgeyi doldurup bize gönderdikten sonra seyahat belgeniz gönderilecektir. Bu belge villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgileri içermektedir. Tatile çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken, eve girmeden 2 gün önce telefon numarasından seyahat belgenizdeki irtibat kişisini aramak ve varış saatinizi bildirmek. Kalan ödeme, eve girmeden önce alacağınız makbuz karşılığında yapılmalıdır.