Şifreyi Yenile

Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
26/01/2023

Aydın Karpuzlu Gezilecek Yerler

Aydın ilinin nüfus yoğunluğu bakımından en küçük içlesi olan Karpuzlu ilçesi Aydın dağlarının eteklerine kurulmuş doğal güzellikleri ve tarihi yerleri bakımından oldukça zengin bir ilçedir.

Daha önceden Demircidere Köyü olarak bilinen yöre 1971 yılında belediye teşkilatının kurulmasının ardından, 8 Mayıs 1972’de adı “Karpuzlu” olarak değiştirildi.

Aydın Karpuzlu Tarihi

Aydın ilinin Karpuzlu ilçesi ilk kez Dolamanlı mevkiinde kurulmuş ve zamanla bugünkü yerine yerleşmiştir.  1971 yılına kadar adı Demircidere olan Karpuzlu, bu tarihten sonra  belediye teşkilatının kurulmasıyla Karpuzlu adını almıştır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin Karpuzlu bucağının ilk kadın muhtarı olarak Türk tarihine geçmiştir. Karpuzlu’ya birçok faydası dokunan Gül Esin köye yol, köprü ve köy konağı yaptırmıştır.

Daha eski tarihlere göre Karpuzlu, M.Ö 4000’e dayanan Karia Devleti egemenliğini görmüş, yörede Helenistik dönem etkileri görülmüştür.

Aydın Karpuzlu’da Gezilecek Yerler

Aydın Karpuzlu’da gezilecek yerler arasında çok fazla seçenek vardır. İster tarihi yerleri isterseniz de yeşil doğası ile bir saklı bir cennet olan dağlarını ve ormanlarını gezin. Karpuzlu herkese göre bir şeyler sunacaktır.

Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Aydın Karpuzlu’da Gezilecek tarihi bir yer arıyorsanız bir Karia antik kenti olan Alinda Antik Kenti’ni ziyaret etmelisiniz.

Alinda Antik Kenti’ne Aydın-Muğla karayolunun 30. kilometresinden ayrılan 26 kilometrelik bir yolla ulaşılmaktadır.

Bir dönem Aleksandria olarak da adlandırılan antik kent hakkında pek bir bilgiye sahip olunmamakla birlikte Strabon’a göre; Hekatomnos’un kızı olan Ada, kardeşi Piksodaros tarafından Halikarnassos’tan sürgün edilince M.Ö. 340 yılında Alinda’ya çekilmiş ve bu şehri kendisine başkent yapmıştır.

Alinda Antik Kenti‘nin çevresi granit taşından yapılmış bir surla çevrilidir. Geçmişten günümüze iyi bir şekilde korunmuş olan sur duvarları yer yer kulelerle desteklenmiş, Alinda’ya su sağlayan su kemerleri de muhafaza edilmiştir. Dikdörtgen planlı yapının güneyinde stoa, güneybatı eteğinde ise tiyatro yer alır. Ayrıca Helenistik dönem mimarisine sahip tapınak planları ve bazı kısımlarında lahitler bulunmaktadır.

Aydın Karpuzlu’da Ne Yapılır?

Aydın ilinin doğal güzellikleriyle meşhur Karpuzlu oldukça sakin bir yerdir. Kafa dinlemek, piknik yapmak ve tarihi yerleri keşfetmek isteyenler için harika bir destinasyondur. Karpuzlu’da kış aylarında düzenlenen deve güreşi festivallerine de çevre illerden ilgi çoktur. Eğer yolunuz Karpuzlu’ya bu dönemlerde yolunuz düşerse festivale katılmayı ihmal etmeyin.

Karia Yolu

Karia Yolu

Ayrıca Karpuzlu’da dünyaca ünlü “Karia Yolu” yürüyüş rotasının dört ana bölümünden biri olan İç Karia’nın en heyecan verici antik şehirlerinden Alinda’ya doğa yürüyüşü (trekking) yapabilirsiniz.

Aydın Karpuzlu’da Ne Yenir?

Dağlarından yağ ovalarından bal akan Aydın’ın Karpuzlu ilçesinde yiyebileceğiniz Aydın yöresine ait enfes yemekler bulunur. Bunlar arasında; Yuvarlama, keşkek, börülce, Çine köftesi, kırlı kızartması ve Paşa böreği gibi seçenekler vardır.

Bu yemeklere ek olarak Karpuzlu ilçesi lezzetine sual olunmaz karpuzuyla meşhurdur. Yolunuz Karpuzlu’ya düşerse saydığımız Karpuzlu yöresel lezzetlerini mutlaka deneyin.

Aydın Karpuzlu’ya Ulaşım

Aydın il merkezine 55 kilometrelik mesafede bulunan Karpuzlu ilçesi, Aydın Çine Yatağan yolu üzerinden, Çine’ye varmadan veya Çine içinden sapılarak özel araçla veya minibüslerle ulaşılır.

Ayrıca tatiliniz için “Aydın Söke’de Gezilecek Yerler Rehberi” adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Tatilinizi evinizin konforunda lüks villalarda geçirmek isterseniz Kuşadası Tatil Evi villalarını inceleyebilirsiniz.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş

Reservation Steps

 • 1

  You can see the price on these dates by selecting the entry and exit dates. After filling out the reservation request form, you can send it to us by clicking the CREATE RESERVATION REQUEST button.

 • 2

  You can check the availability of the house from the "Create Reservation Request" form. We reserve your chosen request on appropriate dates by making an option on your behalf. In order for your option to turn into a final reservation, you must deposit the prepayment amount into our company account or make the payment by choosing one of the payment methods on the "create a request" page.

 • 3

  Accommodation contract will be sent to you via e-mail after prepayment is made. After you fill out this document and send it to us, your travel document will be sent. This document contains important information such as the address of the villa, directions, and the number of the person who will meet you. Before you go on holiday, do not forget to take the output of this document.

 • 4

  Your reservation is complete. Now all you have to do is call the contact person on your travel document from the phone number 2 days before you enter the house and inform the time of your arrival. The remaining payment must be made against the receipt you will receive before you enter the house.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Eve giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatı görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEBİ OLUŞTUR butonuyla bize iletebilirsiniz.

 • 2

  "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan evin müsaitlik durumu kontrol edebilirsiniz. Uygun tarihlerde seçtiğiniz talebinizi adınıza opsiyon yapılarak ayırmaktayız. Opsiyonunuzun kesin rezervasyona dönmesi için ön ödeme tutarını firma hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilir. Siz bu belgeyi doldurup bize ulaştırdıktan sonra seyahat belgeniz yollanır. Bu belgede villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Tatilinize çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlanmıştır. Artık tek yapmanız gereken eve girişinizden 2 gün önce seyahat belgenizde yer alan iletişim kişisini telefon numarasından aramak ve varacağınız saati bildirmektir. Kalan ödeme eve girişinizden önce alacağınız makbuz karşılığı yapılmalıdır.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEP OLUŞTUR butonuna basarak bize iletebilirsiniz.

 • 2

  Evin müsaitliğini "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz talebi uygun tarihlerde sizin adınıza bir opsiyon yaparak rezerve ediyoruz. Seçeneğinizin kesin rezervasyona dönüşmesi için ön ödeme tutarını şirket hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilecektir. Bu belgeyi doldurup bize gönderdikten sonra seyahat belgeniz gönderilecektir. Bu belge villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgileri içermektedir. Tatile çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken, eve girmeden 2 gün önce telefon numarasından seyahat belgenizdeki irtibat kişisini aramak ve varış saatinizi bildirmek. Kalan ödeme, eve girmeden önce alacağınız makbuz karşılığında yapılmalıdır.