Şifreyi Yenile

Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
23/01/2023

Aydın İncirliova’da Gezilecek Yerler ve Yemekleri

İncirliova ilçesi, Ege Bölgesi’nin gözde şehirlerinden biri olan Aydın’da tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği zengin yöreler arasındadır. İncirliova hem gezilecek tarihi yerleri hem yemyeşil ovalarıyla keyifli ve huzurlu bir tatil geçirmeniz için uygun bir yöredir. Siz de bu yöreyi merak ediyorsanız İncirliova’da gezilecek yerler, İncirliova’nın yemekleri ve İncirliova’ya yakın gezilecek mekanlar’ı detaylarıyla beraber yazımızda bulabilirsiniz.

Aydın İncirliova’nın Tarihi

MÖ 13. yüzyılda bölgeden Hitit egemenliğinin kalkmasının ardından sırasıyla Frigler, Lidyalılar, İyonlar, Persler, Büyük İskender, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüşlerdir.

Bu yönden İncirliova’nın tarihi yerleri farklı kültür birikimlerinin izlerini taşıması açısından değerlidir. 1426 yılında II. Murat tarafından Osmanlı Devleti’ne katılan İncirliova, Osmanlı Dönemi’nde Karapınar ve İlyasbeyli olarak adlandırılmıştır.

İncirliova

Sonrasında İncirliova’nın gelişimi Aydın-İzmir Demiryolunun yapımıyla başlamıştır. İncir ve pamuk alanlarının artması, iş gücü ihtiyacı için dışarıdan Batı Anadolu bölgelerine göç edilmesi yörenin nüfuslanmasında etkili olmuştur. İncirliova 4 Temmuz 1987’de ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Aydın İncirliova’da Gezilecek Yerler

Tatiliniz için İncirliova yöresinde bir gezi rotası oluşturmayı planlıyor ve İncirliova’da ne yapılır diye merak ediyorsanız, listenize mutlaka eklemeniz gereken yerleri sizin için derledik:

1. İncirliova Dereağzı Köprüsü

İncirliova Dereağzı Köprüsü, ilçe merkezine bağlı olan Dereağzı Köyü’nde bulunmaktadır. Üç kemerden oluşan köprü 1970 yılında restore edilmiştir. Dereağzı Köprüsü, tarihi yapıları keşfetmekten keyif alıyorsanız İncirliova’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına ekleyebileceğiniz mekanlardan biridir.

2. Ballıkaya Mağarası

İncirliova Ballıkaya Mağarası

Ballıkaya Mağarası

İncirliova’da yapılacak şeyler arasında özellikle tarihi yerleri gezmek ziyaretçiler için en iyi alternatiflerdendir. İncirliova’nın tarihi yerlerinden biri olan Ballıkaya Mağarası, ilçe merkezine bağlı Dereağzı Köyü’ndedir. Bu yapı Helenistik dönemin izlerini taşır ve içinde büyük bir oyuk şeklinde iki mezar bulunmaktadır. Aynı zamanda Bizanslılar tarafından konut ve sarnıç olarak kullanılmıştır.

3. Dibektaşı Çeşmesi

1894 yılında inşa edilen Dibektaşı Çeşmesi, Osmanlı mimarisini yansıtan bir tasarıma sahiptir. Dağdan gelen doğal sular sayesinde günümüzde hala kullanılan bir çeşmedir.

İlçe merkezinin Dibektaşı mevkiindeki yer alan bu tarihi yapı, İncirliova’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

4. Erbeyli Köyü Camii

Erbeyli Köyü Camii

Erbeyli Köyü Camii

İncirliova’nın tarihi yerlerinden biri olan Erbeyli Köyü Camii, 1891 yılında Erbeyli Köyü’nde yaşayan Sarı Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır. 200 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu olan ve yapımında taş malzeme kullanılan Erbeyli Köyü Camii, tarihi dokusuyla ziyaret edilmeye değerdir.

5. İncirliova Kültür Parkı

İncirliova Kültür Parkı

İncirliova Kültür Parkı

İlçe merkezinin batısında yer alan İncirliova Kültür Parkı, İzmir ve Aydın illerinin arasındadır. Yeni bir yapı olmasıyla birlikte mesire yeri ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Kültür Parkı’nın içerisinde ayrıca düğün salonu, çocuk oyun alanları, çay bahçesi ve kafeteryalar yer almakadır. İncirliova’da yapılacak şeyler arasından Kültür Park ziyaretini tercih ederek güzel vakit geçirebilir, temiz havanın keyfini sürebilirsiniz.

Aydın İncirliova’da Ne Yenir?

İncirliova’nın verimli topraklarında yetişen incir ve üzüm yörenin meşhur meyvelerindendir. Bu meyveler kurutulmuş incir, yaş incir, kuru üzüm ve üzüm pekmezi gibi zengin bir çeşitlilikle tüketilir. Her yıl düzenlenen Geleneksel İncir ve Kültür Festivali’nde çeşitli etkinlikler ve eğlencelerin beraberinde en kaliteli incir yetiştiricileri ödüllendirilir.

Ayrıca İncirliova’da her yıl düzenlenen “Yöresel Zeytinyağlılar, Ot Yemekleri ve Tatlılar Festivali” ile İncirliova’nın yemekleri lezzetseverler ile buluşarak yöre halkına ve dışarıdan gelen ziyaretçilere tanıtılmaktadır. Siz de İncirliova’nın neyi meşhur diye merak ediyorsanız yolunuz düştüğünüzde mutlaka tatmanız gereken bu yerel lezzetleri deneyebilirsiniz:

 • Aydın Usulü Tahinli Pide
 • Pazı Otu Kavurması
 • Katmer
 • Paşa Böreği

Aydın İncirliova’ya Yakın Gezilecek Yerler

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi

İlçe merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunan Aydın Arkeoloji Müzesi, İncirliova’ya yakın bir mesafede oluşuyla gezi rotanıza ekleyebileceğiniz tarihi mekanlardandır. Bu müzede bölgedeki antik kentlerden gelen taş eserler, çeşitli mimari parçalar sergilenmektedir.

İncirliova’ya yakın gezilecek yerler arasında tercih edilebilecek bir diğer tarihi mekan Nasuh Paşa Külliyesi’dir. İncirliova’ya yaklaşık 11 km uzaklıkta yer alan Nasuh Paşa Külliyesi 1708 yılında inşa ettirilmiştir. Hamam, medrese, mescid ve handan oluşan külliyenin inşasında moloz taş ve tuğla kırıkları kullanılmıştır.

Siz de sevdiklerinizle birlikte doğayla iç içe bir tatil için hem İncirliova’da gezilecek yerleri ziyaret edebilir hem de İncirliova’nın meşhur yerel lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

Ayrıca tatiliniz için “Efeler Gezilecek Yerler” adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Tatilinizi evinizin konforunda lüks villalarda geçirmek isterseniz Kuşadası Tatil Evi villalarını inceleyebilirsiniz.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş

Reservation Steps

 • 1

  You can see the price on these dates by selecting the entry and exit dates. After filling out the reservation request form, you can send it to us by clicking the CREATE RESERVATION REQUEST button.

 • 2

  You can check the availability of the house from the "Create Reservation Request" form. We reserve your chosen request on appropriate dates by making an option on your behalf. In order for your option to turn into a final reservation, you must deposit the prepayment amount into our company account or make the payment by choosing one of the payment methods on the "create a request" page.

 • 3

  Accommodation contract will be sent to you via e-mail after prepayment is made. After you fill out this document and send it to us, your travel document will be sent. This document contains important information such as the address of the villa, directions, and the number of the person who will meet you. Before you go on holiday, do not forget to take the output of this document.

 • 4

  Your reservation is complete. Now all you have to do is call the contact person on your travel document from the phone number 2 days before you enter the house and inform the time of your arrival. The remaining payment must be made against the receipt you will receive before you enter the house.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Eve giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatı görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEBİ OLUŞTUR butonuyla bize iletebilirsiniz.

 • 2

  "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan evin müsaitlik durumu kontrol edebilirsiniz. Uygun tarihlerde seçtiğiniz talebinizi adınıza opsiyon yapılarak ayırmaktayız. Opsiyonunuzun kesin rezervasyona dönmesi için ön ödeme tutarını firma hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilir. Siz bu belgeyi doldurup bize ulaştırdıktan sonra seyahat belgeniz yollanır. Bu belgede villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Tatilinize çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlanmıştır. Artık tek yapmanız gereken eve girişinizden 2 gün önce seyahat belgenizde yer alan iletişim kişisini telefon numarasından aramak ve varacağınız saati bildirmektir. Kalan ödeme eve girişinizden önce alacağınız makbuz karşılığı yapılmalıdır.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEP OLUŞTUR butonuna basarak bize iletebilirsiniz.

 • 2

  Evin müsaitliğini "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz talebi uygun tarihlerde sizin adınıza bir opsiyon yaparak rezerve ediyoruz. Seçeneğinizin kesin rezervasyona dönüşmesi için ön ödeme tutarını şirket hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilecektir. Bu belgeyi doldurup bize gönderdikten sonra seyahat belgeniz gönderilecektir. Bu belge villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgileri içermektedir. Tatile çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken, eve girmeden 2 gün önce telefon numarasından seyahat belgenizdeki irtibat kişisini aramak ve varış saatinizi bildirmek. Kalan ödeme, eve girmeden önce alacağınız makbuz karşılığında yapılmalıdır.