Şifreyi Yenile

Misafir
Yetişkin
13 ve üzeri yaştakiler
0
Çocuk
Yaş aralığı 2-12
0
Bebek
2 yaş ve altı
0
Kapat
Arama sonuçlarınız
08/01/2023

Aydın Çine Gezilecek Yerleri ve Yöresel Lezzetleri

Çine verimli toprakları, doğal koşullarının elverişliliği ve ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle de tarihi çok eskilere dayanır. Çine içinde barındırdığı doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile bir yıl için yüzlerden fazla yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.  Çine’nin yöresel lezzetleri, gezilecek yerleri ve tarihi…

Çine’nin Tarihi

Aydın Çine Haritası

Aydın Çine Haritası

Çine, Aydın’a 37 kilometre uzaklıkta ve Aydın – Muğla Karayolu üzerinde bir ilçedir. Yüzölçümü 943 kilometre karedir. Çine’nin genel bitki örtüsü; çam ormanı ve zeytinliklerdir. Çine ilçesi; Büyük Menderes havzasının güneyinde ve Çine çayının suladığı yeşil alanlara bakan Madran dağının eteklerinde kurulmuştur.

Çine Adının Anlamı

Çine ilçesi adını, çevresi rengârenk zambaklarla süslü ve oldukça etkileyici bir vadinin içinden akan fakat günümüzde Çine Barajı içerisinde kalan Çine çayı mitolojideki Marsyas Efsanesine konu olmuştur. Anlatılan Efsaneye göre, tanrıça Athena dere kenarında dolaşıp kaval çalarmış. Birgün yine aynı yerde kaval çalarken sudaki görüntüsüne bakmış, kavalı üfleyebilmek için şişirdiği yanaklarıyla çok çirkin gözüktüğünü düşünmüş. Ardından kavalı fırlatıp atmış.

Athena’nın attığı kavalı Marsyas bulmuş ve zaman içinde o kadar güzel çalmaya başlamış ki, ünü her yeri sarmış. Marsyas bir süre sonra Apollan’a (Apollan, mitolojide müziğin tanrısıdır) kafa tutmaya başlamış. Dönem kralı Marsyas’ı yarışmaya davet etmiş. Kral Midas da hakem olmuş. Marsyas kavalı Apollan’dan daha güzel çalmasına rağmen, kral Midas onu değil Apollon’u kazanan ilan etmiş.

Kazanan sayılmasına rağmen kıskançlığını yenemeyen Apollon, Marsyas’ın derisini yüzdürmüş, Midas’ın kulaklarını eşek kulağına dönüştürmüş. Fkat sonra yaptıklarına pişman olmuş ve Marsyas’ın bedenini ırmak haline dönüştürmüş. Antik adıyla Marsyas, bugünkü adıyla ilçeye ismini veren Çine çayı da böyle oluşmuş.

Çine’de Gezilecek Yerler

Çine Alabanda Antik Kenti

Çine Alabanda Antik Kenti

Çine, gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ilçe olma özelliğini taşır. Özelikle gezilmesi gereken tarihi yerleri, camileri, türbeleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini memnun bir şekilde uğurlar.

Çine Tarihi Yerleri

Aydın ili ve ilçeleri konumundan dolayı birçok medeniyet ağırladığı için zengin tarihi yerleri ile ün salmıştır. Çine’de gezilecek yerler ilk olarak tarihi mekanlar ile başlar.

Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kent

Alabanda Antik Kent

Alabanda antik kenti, Araphisar adıyla da bilinir. Çine ilçesine bağlı olan Doğanyurt Köyü içerinde yer alır. Tam olarak bilinmemekle birlikte kentin kuruluş tarihi M.Ö. 3. Yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor. Alabanda antik kentinin ismi,  Alabandos olarak adlandırılan kar tanrısından gelir. Ayrıca Alabandos’un dönemin Bizans Prensi’nin ismi olduğu da söylenir. Alabanda adı Karia dilinde Ala (at), banda (yarış) anlamına gelen kelimelerden türemiştir.

Alabanda kentinde para basımı olmuş. Para basımı Roma döneminde devam etmiş. Paralar üzerinde uçan at (Pegasos) kabartmaları bulunmaktadır. Olasılıkla uçan at kentin kuruluş mitiyle ilgilidir. Alabanda kenti tahminlere göre ilk M.Ö. Makedonya kralı tarafından tahrip edilmiştir. Ardından kent savaşlara tanık olmuş ve tahribat devam etmiş.

Alabanda kentindeki surlar, M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edilmiş, yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve kenti tamamen çevreler. Günümüzde surların tamamını göremesek de, kalan kısımlarındaki el işçiliği oldukça dikkat çekicidir. Kentin meclis binasında toplam altı adet giriş vardır. Bina da günümüze çok fazla ulaşamasa da genel hatları mevcuttur. Kazı çalışmaları tamamlanmayan yer, agora. Pazar yeri anlamına gelen agorada hala çalışmalar devam etmekte.

Gerga Antik Kenti

Gerga Antik Kent

Gerga Antik Kent

Çine ilçesine bağlı olan Deliktaş’ta yer alan Gerga antik kenti, Alabanda antik kentine sadece 13 kilometre uzaklıkta. Gerga kenti diğer kentlere göre daha küçüktür. Gerga kenti, arkaik çağa ait izler barındırdığı gibi Roma dönemine ait izler de taşır. Kentin girişinde üzerinde Antik şehrin adının yazılı olduğu bir kaya yer alır. Bu yazı Helenistik dönem harfleri ile yazılmıştır. Kentteki birçok kalıntı, heykeldir.  Bu yüzden araştırmacıların ilgisini çeker. Tapınak olarak nitelendirilen yapının hemen altından devrilmiş bir heykel bulunmaktadır. Yöre halk yaklaşık 20–30 sene önce heykelin ayakta durduğunu söylemişlerdir.

Tepecik Höyüğü

Tepecik Höyüğü

Tepecik Höyüğü

Çine’ye sadece 5 km uzaklıktadır. Höyük Karakollar içerisinde yer alır. Turistlerin uğrak alanlarından biridir. Höyük, Kalkolitik Çağ’dan Roma dönemine uzanan kültür kalıntılarını gün ışığına çıkarmıştır. Çine-Tepecik, batıda Ege dünyası, doğuda ise, Hititlerle ilişkileri yoğun olan ve bölgelerarası kültürel etkileşimi yansıtan bir merkezdir.

Tepecik’te, yüzeyde kısmen açığa çıkarılan Karia-Geometrik döneme ait kalıntılar bulunmuştur.  Aynı zamanda Roma döneminde höyüğün mezarlık olarak kullanım gördüğünü gösteren çatı kiremidi mezarlar, höyüğün uzun bir zaman dilimine yayılan yaşam sürecini vermektedir.

Çine-Tepecik Höyüğü, bu kültürel birikimiyle, şu anda Aydın İlinde kazıların yürütüldüğü ilk ve tek merkez özelliğini taşımaktadır.

Kargı Su Kemeri

Kargı Su Kemeri

Kargı Su Kemeri

İnce Kemer Köprüsü adı ile de anılır. Çine’deki tarihi su kemerlerinden biridir. Vadi üzerine yerleştirilen su kemeri, eski çağlardan bu yana suyun önemini gözler önüne seriyor. Kargı su kemeri Roma döneminde inşa edilmiştir. Alabanda antik kentine su taşır bu kemer.  Bu yapının şimdiye kadar tahrip edilmeden ve bozulmadan gelmesi de kemerin ilgi çeken bir başka yanıdır.

Çine’de Ne Yapılır?

Çine, ziyaretçilerinin Çine’de ne yapılır? Sorusunu cevapsız bırakmaz. Sizi sadece gezilecek yerler ile sınırlı bırakmaz, aktiviteler yapabileceğiniz alanlar ile de farklı bir doğa deneyimi yaşatır.

Asar Kanyonu

Asar Kanyonu

Asar Kanyonu

Asar Kanyonu, Çine ilçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Kanyonun doğal güzelliği ve yemyeşil yapısı ile doğa harikasıdır. Ziyaretçiler burada hem doğa yürüyüşü yapmakta hem de piknik yapabilmektedir. Girişi ücretsizdir.

Çine Çayı

Çine Çayı

Çine Çayı

Çine’ye adını da veren çay bir diğer doğal güzellik olarak karşımıza çıkar.  Çine Çayı, Muğla’nın Yatağan ilçesinin doğu kesiminde yer alan Karagedik Dağları ve Sarıgerme Deresi’nden beslenmektedir. Hem yerli hem de yabancı pek çok turistin akın ettiği çayda, doğa yürüyüşü, piknik, geziler ve olta balıkçılığı gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Özellikle amatör olarak balık tutanların uğrak yeridir.

Şarlan Tabiat Parkı

Şarlan Tabiat Parkı

Şarlan Tabiat Parkı

Şarlan tabiat parkında; hamak keyfi, ATV ve bisiklet ile ormanda tur, piknik, çadır kampı ve karavan kampı, manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Tuvalet ve yemek gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılaşabileceğiniz olanaklar mevcuttur. İster yemeğinizi kendi yanınızda getirin isterseniz de Tabiat Parkı’nda bulunan yerlerden satın alın.

Çine Türbe ve Camileri

Çine Türbe ve Camileri

Çine Türbe ve Camileri

Çine tarihinde türbeleri ve camileri de ayrı bir yer kaplamaktadır. Aynı zamanda turistler için de uğrak yerlerin başında gelir diyebiliriz.

Ahi İbrahim Türbesi

1400’lü yılların başlarında Menteşe Beyliği zamanında inşa edildiği tahmin edilen türbe, dikdörtgen mimariye sahiptir. Ahmet Gazi Camii ile aynı bahçe içerisinde bulunan Ahi İbrahim Türbesi, iki katlıdır. Ahi İbrahim ve Ahmet Gazi kardeştirler. Türbenin tavanı kubbe şeklindedir. İnşasında kesme taşlar ve Bizans dönemine ait olan devşirme malzemeler kullanılmıştır.

Ahmet Gazi Camii

Eskiçine Köyü’nde bulunan Ahmet Gazi Camii, 1308 senesinde Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Hızır Bey’in babası Orhan Bey’dir. Cami, 1390 senesinde Menteşeoğlu İbrahim Bey, çocuğu olan Ahmet Gazi tarafından tekrardan yaptırılmıştır.

Caminin tavanında yer alan kubbenin yerden yüksekliği 17 metredir. Bu özelliği ile dönemin en geniş kubbeli camisidir.Aydın ve ilçelerinde bilinen en eski camidir. Aynı zamanda Batı Anadolu’daki ilk Türk eserleri arasındadır. Camiyi gezmek ve ibadet etmek ücretsizdir.

Aydın Çine Müzeleri

Çine Arıcılık Müzesi

Çine Arıcılık Müzesi

Çine müzeleri, Kuvayı Milliye Müzesi ve Çine Arıcılık Müzesidir. Özellikle Arıcılık Müzesi yörenin özel uğraşını gözler önüne sermesi açısından önem taşır. Çine’de tarihi yerler ve camiler geziniz bittiğinde gezilecek yerler bitmez, daha gezmediğiniz müzeleri vardır.

Kuvâ-yı Milliye Müzesi

Sultan Abdülhamid Han tarafından 1906-1909 yıllarında yaptırılan, daha sonra 1919-1979 yılları arasında Çine Askerlik Şubesi olarak hizmet veren bina, Kuva-yı Milliye Müzesi olarak restore edilerek yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulmuştur.  Kurtuluş Savaşı önceki ve döneminde asker alımlarının yapıldığı yerdir. Çine Kuva-yı Milliye Müzesi’nde etnografik ve arkeolojik eserler de sergilenmektedir.

Çine Arıcılık Müzesi

Arıcılığın izlerinin bulunduğu günümüzde de bunu kaybetmemek için özen gösteren Çine bu müze ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca müzede; Kurslar, seminerler ve çeşitli eğitimler için hazırlanmış 40 kişilik eğitim salonu yanında, kafeterya, çocuk parkı resim atölyesi ve 2000 yıllık Roma ve Türk oyunlarının sergilendiği oyun alanı mevcuttur.

Çine Yöresel Lezzetleri

Çine yöresel lezzetleri, Aydın ili benzer olsa da özellikle Çine köftesi yerinde tadılmaya değer bir tat olarak karşımıza çıkar. Çine yemekleri denilince akla ilk köftesi gelir.

Çine Köftesi

Çine Köftesi

Çine Köftesi

1930’lu yıllardan beri Çine Köftesi yapan yerlerin bulunduğu Çine ilçesine gelen ziyaretçiler bu yöresel lezzeti tatmadan ilçeden ayrılmamaktadır. Çine köftesini diğerlerinden ayıran özel baharatlarıdır.

Ayrıca tatiliniz için “Buharkent Gezilecek Yerler ve Yöresel Lezzetleri” adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Tatilinizi evinizin konforunda lüks villalarda geçirmek isterseniz Kuşadası Tatil Evi villalarını inceleyebilirsiniz.

Kategori: Gezilecek Yerler
Paylaş

Reservation Steps

 • 1

  You can see the price on these dates by selecting the entry and exit dates. After filling out the reservation request form, you can send it to us by clicking the CREATE RESERVATION REQUEST button.

 • 2

  You can check the availability of the house from the "Create Reservation Request" form. We reserve your chosen request on appropriate dates by making an option on your behalf. In order for your option to turn into a final reservation, you must deposit the prepayment amount into our company account or make the payment by choosing one of the payment methods on the "create a request" page.

 • 3

  Accommodation contract will be sent to you via e-mail after prepayment is made. After you fill out this document and send it to us, your travel document will be sent. This document contains important information such as the address of the villa, directions, and the number of the person who will meet you. Before you go on holiday, do not forget to take the output of this document.

 • 4

  Your reservation is complete. Now all you have to do is call the contact person on your travel document from the phone number 2 days before you enter the house and inform the time of your arrival. The remaining payment must be made against the receipt you will receive before you enter the house.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Eve giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatı görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEBİ OLUŞTUR butonuyla bize iletebilirsiniz.

 • 2

  "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan evin müsaitlik durumu kontrol edebilirsiniz. Uygun tarihlerde seçtiğiniz talebinizi adınıza opsiyon yapılarak ayırmaktayız. Opsiyonunuzun kesin rezervasyona dönmesi için ön ödeme tutarını firma hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilir. Siz bu belgeyi doldurup bize ulaştırdıktan sonra seyahat belgeniz yollanır. Bu belgede villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Tatilinize çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlanmıştır. Artık tek yapmanız gereken eve girişinizden 2 gün önce seyahat belgenizde yer alan iletişim kişisini telefon numarasından aramak ve varacağınız saati bildirmektir. Kalan ödeme eve girişinizden önce alacağınız makbuz karşılığı yapılmalıdır.

Rezervasyon Adımları

 • 1

  Giriş ve çıkış tarihlerini seçerek bu tarihlerdeki fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon talep formunu doldurduktan sonra REZERVASYON TALEP OLUŞTUR butonuna basarak bize iletebilirsiniz.

 • 2

  Evin müsaitliğini "Rezervasyon Talebi Oluştur" formundan kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz talebi uygun tarihlerde sizin adınıza bir opsiyon yaparak rezerve ediyoruz. Seçeneğinizin kesin rezervasyona dönüşmesi için ön ödeme tutarını şirket hesabımıza yatırmanız veya "talep oluştur" sayfasındaki ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

 • 3

  Ön ödeme yapıldıktan sonra size e-posta yoluyla konaklama sözleşmesi gönderilecektir. Bu belgeyi doldurup bize gönderdikten sonra seyahat belgeniz gönderilecektir. Bu belge villanın adresi, yol tarifi, sizi karşılayacak kişinin numarası gibi önemli bilgileri içermektedir. Tatile çıkmadan önce bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

 • 4

  Rezervasyonunuz tamamlandı. Artık tek yapmanız gereken, eve girmeden 2 gün önce telefon numarasından seyahat belgenizdeki irtibat kişisini aramak ve varış saatinizi bildirmek. Kalan ödeme, eve girmeden önce alacağınız makbuz karşılığında yapılmalıdır.